Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Metody biochemie (MC250P09A)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu MC250P09A - Metody biochemie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

I. CHEMICKÁ LITERATURA A INFORMACE primární a sekundární zdroje informací Current Contents (organizace, použití), Chemical Abstracts, další sekundární zdroje (přehled) biochemické databáze on-line/off-line, práce s literaturou a informacemi II. ZÁKLADY ANALÝZY A PREZENTACE VÝSLEDKŮ základy statistického hodnocení výsledků, teoretické a výběrové charakteristiky základy teorie chyb, grafické vyhodnocování výsledků zásady přípravy publikací (článek, poster) a vedení protokolůIII. ZÁKLADNÍ TECHNIKY IZOLACE BIOMOLEKUL zásady plánování a realizace izolace, sledování jejího průběhu pomocné látky (pufry, voda) dezintegrace, homogenizace, extrakce, srážení, vsolování a vysolování, centrifugace (frakční, gradientová) dialýza a ultrafiltrace, lyofilizace a uchovávání preparátůIV. CHROMATOGRAFICKÉ SEPARAČNÍ METODY obecné principy, teorie a rozdělení metod protiproudé roztřepávání, kapková chromatografie (DCC) plynová chromatografie, papírová chromatografie, TLC, HPTLC , kapalinová chromatografie, HPLC, SFC ionexová chromatografie, chromatofokusace, adsorpční chromatografie hydrofobní chromatografie, chromatografie s obrácenou fází, afinitní chromatografie, příprava nosičů gelová chromatografie frakcionace tokem v poli (FFF)V. ELEKTROMIGRAČNÍ METODY principy elektromigračních metod volná a kapilární elektroforéza, elektroforéza na nosičích, SDS PAGE afinitní elfo, elfo v denaturujícím prostředí izoelektrická fokusace, izotachoforéza přenosové (blotovací) technikyVI. IMUNOCHEMICKÉ METODY princip, příprava protilátek hyperimunizací, monoklonální protilátky , aglutinace a precipitace radiální imunodifuse jednoduchá, dvojitá imunoelektroforéza klasická, raketková imunostanovení a imunometrické metody (RIA, ELISA)VII. SPEKTROFOTOMETRIE A KOLORIMETRIE interakce elmg. záření s hmotou, obory vln. délek základní spektrofotometrické vztahy použití kolorimetrie a fotometrie pro stanovení látek , principy konstrukce spektrofotometrů UV/VIS možnosti použití ke studiu biomolekul derivační a diferenční spektraVIII. ELEKTROANALYTICKÉ METODY rozdělení a princip elektroanalytických metod potenciometrie enzymové elektrody, ISE měření pH voltametrie, kyslíková elektroda, polarografické metodyIX. ZÁKLADY PRÁCE S ŽIVÝM BIOLOGICKÝM MATERIÁLEM práce s laboratorními zvířaty, práce s izolovanými orgány, kultivace tkání a buněkX. MIKROSKOPICKÉ TECHNIKY optická mikroskopie fluorescenční, polarizační mikroskop, fázový kontrast transmisní elektronová mikroskopie rastrovací (skanovací) elektronová mikroskopie příprava mikroskopických preparátů

Literatura

DOPORUČENÁ LITERATURA:Anzenbacher P, Kovář J: Metody chemického výzkumu pro biochemiky, MŠ ČSR Praha, 1986, 175str.Kalous V et al.: Metody chemického výzkumu, SNTL Praha, 1987, 431 str.Prosser V et al.: Experimentální metody biofyziky, Academia Praha, 1989, 712 str.

Požadavky

Zkouška sestává ze tří částí (otázek):1. jednoduchý příklad (s vazbou na praktické úkoly v biochemických praktikách),2. otázka z přednášené látky ("větší téma" - v rozsahu 1-2 přednášek) podle vlastní volby zkoušeného (volba je omezena souběžně probíhajícím zkoušením atd., není tedy možné spoléhat na "první a jedinou" volbu),3. otázka z přednášené látky ("menší téma" - dílčí otázka v rozsahu podkapitoly) zadaná zkoušejícím.Podmínkou pro složení zkoušky je úspěšné vyřešení příkladu ad 1.

Garant

prof. RNDr. Jiří Hudeček, CSc.

Vyučující

prof. RNDr. Jiří Hudeček, CSc.