Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Meteorologie a klimatologie (MZ330P60X)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu MZ330P60X - Meteorologie a klimatologie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

Tematický okruh meteorologie (Müller)  1. Atmosféra Země a tlak vzduchu: složení atmosféry Země; tlak a hustota vzduchu; počasí a klima; monitoring atmosféry2. Záření v atmosféře a teplota vzduchu: sluneční záření v atmosféře; tepelné záření a skleníkový efekt;  meteorologické družice; radiační a tepelná bilance; teplota vzduchu3. Termodynamika a vlhkost vzduchu: stavová rovnice; vzduch nasycený vodní parou; veličiny vlhkosti vzduchu; první hlavní věta termodynamická; fázové přechody vody4. Dynamika atmosféry a vítr: hydrostatická rovnováha; horizontání tlakový gradient; vítr5. Konvekce v atmosféře a oblačnost: vertikální stabilita atmosféry; vertikální pohyby vzduchu; vznik oblaků a jejich klasifikace; optické jevy6. Atmosférické srážky: vznik atmosférických srážek a jejich druhy; detekce srážek 7. Synoptická meteorologie: tropické a mimotropické cyklony; atmosférické fronty; anticyklony8. Mezosynoptická meteorologie: konvektivní bouře; vliv orografie na počasí9. Předpověď počasí a výstrahy: metody předpovědi počasí a její neurčitost, předpověď počasí v ČR; výstražné systémy; umělé modifikace počasí Tematický okruh klimatologie (Huth)1. Všeobecná cirkulace atmosféry, místní cirkulace: klimatologie tlaku vzduchu, klimatická akční centra atmosféry, cirkulační buňky, pasáty, vzduchové hmoty a atmosférické fronty v klimatologii, monzunová cirkulace, místní cirkulační systémy a padavé větry2. Regionální klimatologie: klimatotvorné faktory, kategorizace podnebí; klimatologie teploty vzduchu, vlhkosti vzduchu a srážek (roční a denní chod, extrémy); oceanita a kontinentalita, aridita; klasifikace klimatu; mikroklima3. Kolísání a změny klimatu: klimatické oscilace, dálkové vazby; nestacionarita klimatu, změny klimatu, zpětné vazby klimatického systému; vývoj klimatu v minulosti; antropogenní vlivy na podnebí, klimatická změna

Literatura

Netopil, R. a kol., 1984: Fyzická geografie I. Státní pedagogické nakladatelství, Praha.Kopáček, J., Bednář, J., 2005: Jak vzniká počasí. Karolinum, Praha, 228 s.Vysoudil, M., 1997: Meteorologie a klimatologie pro geografy. Univerzita Palackého, Olomouc.Wallace, J.M., Hobbs, P.V., 1977: Atmospheric Science: An Introductory Survey. Academic Press, Oxford.Hidore, J.J. et al., 2010: Climatology: an atmospheric science. Prentice Hall, New York, 385 pp.Tolasz, R. et al., 2007: Atlas podnebí Česka. ČHMÚ a Univerzita Palackého, Praha a Olomouc, 256 s. Sobíšek et al., 1993: Meteorologický slovník výkladový a terminologický. Academia, Praha, 594 s.

Požadavky

Písemný test v rozsahu přednášek, v případě hraničního počtu bodů ústní přezkoušení; více v přiloženém souboru

Garant

RNDr. Miloslav Müller, Ph.D.