Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Syntax čínštiny (ASH / YD)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ASH / YD - Syntax čínštiny, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Úvod do problematiky syntaxe; věta a souvětí a jejich specifika v čínštině2. Struktura čínské věty; analýza na bezprostřední konstituenty; větné členy; srovnání tradičního konceptu větných členů s konceptem funkčních charakteristik prof. Švarného, tedy přístupu popisného a pedagogického3. Podmětná a přísudková část věty, jejich rozpoznání ve větě; podmět a jeho typy4. Přísudek; problematika termínů weiyu a shuyu v čínských gramatikách; jednotlivé typy přísudku - slovesný, adjektivní, jmenný; stručná charakteristika ostatních větných členů5. Předmět v čínské větě; předmět přímý; předmět nepřímý; předmět anteponovaný; problematika sémantického předmětu hlavního slovesa vyjádřeného v rámci určení jako předmět slovesa prepozičního6. Slova a slovní spojení, která mohou zastávat v čínské větě funkci předmětu7. Přívlastek a jeho pozice vzhledem k členu, který blíže určuje; přívlastky vyjádřené celou větou a jejich srovnání s vedlejšími větami v češtině8. Určení a jeho pozice ve větě; adverbia ve funkci určení9. Adjektiva ve funkci určení; určení vyjádřená vazbou prepozičního slovesa s předmětem10. Charakteristika komplementu a jeho rozdělení na jednotlivé typy; slova a slovní spojení, která mohou v čínské větě zastávat funkci komplementu11. Komplement směrový12. Komplement výsledkový

Získané způsobilosti

Hlavním cílem kursu je u frekventantů kursu dále rozvíjet schopnost analýzy čínské věty (analýza na bezprostřední konstituenty) a souvětí a to nejen hovorového, ale i literárního jazyka.

Literatura

ŠVARNÝ, Oldřich. Hovorová čínština v příkladech 3. ŠVARNÝ, Oldřich a David Uher. Úvod do studia hovorové čínštiny. MA, Zhen. Jianming shiyong hanyu yufa jiaocheng. Beijing: Beijing daxue chubanshe, 1997. ZHU, Dexi. Yufa jiangyi. Beijing: Shangwu yinshuguan, 1982.

Garant

doc. Jozsef Szakos, Dr.Mgr. David Uher, PhD.

Vyučující

Mgr. David Uher, PhD.