Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Archivnictví pro judaisty (JUD / ARCH1)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu JUD / ARCH1 - Archivnictví pro judaisty, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Obsahem semináře bude četba ukázek psaných zejména novogotickým písmem, a to především českým i německým. Ukázky budou řazeny chronologicky a jejich rozbor nám poskytne informace o dění v obci (např. zápisy z rad židovských obcí, stížnosti na Židy a jiné). Na ukázkách (např. gruntovních zápisů, školních matrik a jiných) bude názorně předvedeno, jaké informace lze z těchto zápisů očekávat a jak nám mohou pomoc při dalším pátrání v archivech. Úkolem tohoto předmětu bude v prvních hodinách seznámit studenty s vývojem českého novogotického písma i německého novogotického písma v českých zemích, základními pojmy a literaturou. Čtení ukázek bude doplněno výkladem o metodách transliterace a transkripce, přepisu zkracovacích znamének a číslovek.Předmět je určen nejen pro studenty judaistiky, ale i pro ostatní studenty historických oborů. Nevyžaduje se pokročilost v četbě novogotického písma ani znalost archivní legislativy (nebude v hodinách probírána). V hodinách se budeme věnovat primárně latinské paleografii!Témata:- typy archivů, členění archivů- postup při vyhledávání archivních pramenů s židovskou tématikou- způsoby studia v archivu, základní typy archivních pomůcek, členění archivních fondů- ukázky písemného materiálu a jejich rozbor- metody transliterace, transkripce- přepis zkratek a číslovek- vývoje českého novogotického písma a německého novogotického písma v českých zemích, základní pojmy a literatura

Získané způsobilosti

Posluchači by se po absolvování semináře měli orientovat v terminologii, či zcela samostatně vyhledat údaje k jednotlivým židovským obcím.

Literatura

Truksová, V. Archivnictví pro judaisty: četba pramenů k dějinám moravských Židů. V Olomouci: Univerzita Palackého, 2012. ISBN 978-80-244-3321-9.Húščava, A. Dejiny a vývoj nášho písma. Bratislava, 1951. Dülfer, K. Gebräuchliche Abkürzungen des 16.?20. Jahrhunderts. Marburg, 1966. Hledíková, Z. ? Kašpar, J. Paleografická čítanka. Praha, 1982. Hledíková, Z. ? Kašpar, J. ? Ebelová, I. Paleografická čítanka. Praha, 2000. Kaňák, B. Paleografické texty. 1. sešit. Olomouc, 1994. Kaňák, B. Paleografické texty. 2. sešit. Olomouc, 1999. Friedrich, G. Učebná kniha palaeographie latinské. Praha, 1898.

Požadavky

Podmínkou udělení zápočtu je účast na semináři, příprava textů, závěrečná četba ? přepis a návštěva archivu.

Garant

Mgr. Veronika Truksová