Předmět Měnová politika eurozóny (KAE / MEP)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KAE / MEP - Měnová politika eurozóny, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Předmět Měnová politika eurozóny je průřezovým předmětem, který seznamuje studenty s institutem eurozóny a následně s uskutečňováním měnové politiky v rámci tohoto celku. Student se seznámí s členskými státy eurozóny, které na svém území zavedly jednotnou měnu euro. Výklad obsahu předmětu sahá v úvodu k historii eurozóny do roku 1999, kdy bylo euro v bezhotovostní formě zavedeno v 11 zemích EU až k současnosti, kdy je euro jednotnou měnou pro 18 států EU. Eurozóna je jednou z dominantních měnových oblastí a současně je euro druhou světovou rezervní měnou. Měnová politika eurozóny je v současnosti řízena Evropskou centrální bankou, jejíž hlavním cílem je péče o cenovou stabilitu. Student je seznámen s Maastrichtskými konvergenčními kritérii, které musí členské státy EU splnit před přijetím eura a s aktuálními úkoly měnové politiky Eurozóny v současnosti.
Získané způsobilosti
Student se orientuje v široké problematice měnové politiky se zaměřením na měnovou politiku v eurozóně. Rozumí základním principům a měnově politickým nástrojům, jakož i dopadům měnové politiky do ekonomiky. Student porozumí základním prvkům fungování Evropské centrální banky, jejímu poslání, hlavnímu cíli i nezávislosti banky. Je schopen definovat základní principy měnové politiky v současné době a schopnosti měnové politiky udržovat cenovou stabilitu a napomáhat udržitelnému hospodářskému růstu.
Literatura
Lacina, L. (2008). Měnová integrace - náklady a přínosy členství v měnové unii. Praha, C.H. BECK. Revenda, Z., Mandel, M. (2011). Peněžní ekonomie a bankovnictví. Praha, Management Press. Konig, P. a kol. (2011). Učebnice evropské integrace. Praha, Barrister and Principal. Tisk a odborný tisk. časopis Euro, Veřejná správa, Finance a úvěr, Hospodářské noviny. Veřejné elektronické zdroje: www.cnb.cz, www.ecb.eu. Veřejné elektronické zdroje: www.cnb.cz, www.ecb.eu. Revenda, Z. (2010). Peníze a zlato. Praha, Management Press. Mises, L. (2009). The Theory of Money and Credit. USA, Orlando, Signalman Publ.
Požadavky
Aktivní účast ve cvičeních.Zápočtový test/ seminární práce.Zkouškový test s ústním dozkoušením.
Garant
doc. Ing. Richard Pospíšil, Ph.D.
Vyučující
doc. Ing. Richard Pospíšil, Ph.D.