Předmět Funkční stratifikace češtiny (KBH / FSCE)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBH / FSCE - Funkční stratifikace češtiny, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Uživatelé češtiny - národnost, místo pobytu, pohlaví a věk, vzdělání a profese jako aspekty ovlivňující řečové chování.2. Spisovná (regulovaná) čeština - teoretické přístupy, problém tzv. hovorové spisovné češtiny a tzv. expanze češtiny obecné, funkční styly.3. Nespisovná (neregulovaná) čeština - běžně mluvený jazyk "západního" a "východního" typu, současný stav interdialektů a dialektů (včetně sociálních).4. Historické pozadí současné jazykové situace češtiny - čeština 16. století a doby pobělohorské, Dobrovský a další gramatikové národního obrození.5. Mluvená a psaná čeština - povaha rozdílů mezi mluveným a psaným jazykem, typologie textů, mj. z hlediska jejich (ne)připravenosti a (ne)veřejnosti.6. Systém slovních druhů - zatížení jednotlivých kategorií v závislosti na funkci mluvených a psaných textů, nominálnost a verbálnost, rozvíjení substantiva a slovesa, autosémantičnost a synsémantičnost.7. Lexikum běžně mluvené češtiny - situační zakotvenost promluvy, deiktické výrazy, pragmalingvistické aspekty, lexikální rozdíly mezi češtinou "západního" a "východního typu".8. Lexikum (převážně) psané češtiny - texty publicistické, administrativní, odborné a umělecké.9. Syntax běžně mluvené češtiny - fragmentárnost vs. redundantnost výpovědí, repertoár spojovacích prostředků, pojem obsahově-pragmatické jednotky.10. Syntax (převážně) psané češtiny - texty publicistické, administrativní, odborné a umělecké.11. Verbální flexe - funkčně podmíněné rozdíly v užívání gramatických kategorií (též v užívání kondicionálu a infinitivu), regionálně podmíněné rozdíly formální (tvary 3. os. pl. préz., préterita aj.).12. Nominální flexe - funkčně podmíněné rozdíly v užívání gramatických kategorií (především pádu), regionálně podmíněné rozdíly formální (jmenný rod, variantní koncovky).
Získané způsobilosti
Student získá schopnost kvalifikovaně analyzovat všechny druhy běžných českých textů z hlediska funkce jazykových prostředků, které jsou v nich užity. Texty bude schopen analyzovat se zřetelem k situaci, ve které vznikly, k sociologickému statutu komunikantů, ke komunikačnímu kanálu a k dalším aspektům tzv. komunikačního modelu. Jako produktor vlastních textů bude pak student schopen jemněji odstiňovat jazykové prostředky, jichž užívá, a tím zlepší své stylizační schopnosti. Protože součástí disciplíny jsou také komplexní informace o regionálním rozrůznění mluvené češtiny, bude student po absolvování disciplíny připraven i k tomu, aby dokázal své mluvené oficiální a polooficiální projevy konstruovat a realizovat kultivovaně a bez nežádoucího regionálního zabarvení jazyka.
Literatura
Kořenský, J. a kol. Český jazyk. Najnowsze dzieje języków słowiańskich. Opole 1998. NEŠČIMENKO, G. P. Etničeskij jazyk. München, 1999. Bláha, O. Funkční stratifikace češtiny. Olomouc, 2009. Ondrejovič, S. Jazyk, veda o jazyku, societa. Bratislava, 2008. Hudson, R.A.:. Sociolinguistics. Cambridge University Press, 1999.
Požadavky
pravidelná a aktivní účast v semináříchvypracování zadaného seminárního úkolu úspěšné absolvování zápočtového testu
Garant
PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.
Vyučující
PhDr. Ondřej Bláha, Ph.D.