Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Současná česká literatura (KBH / SCL)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBH / SCL - Současná česká literatura, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Témata přednášek1. Charakteristika situace a vývojových trendů v polistopadové literatuře2. Polistopadový literární život (časopisy, nakladatelství)3. Postmoderna a její projevy v současné české literatuře4. Osobnosti současné české prózy5. Přední představitelé současné české poezie6. Nová autorská jména a nové osobnosti současné české literatury7. Próza s historickou tematikou8. Ženská linie v současné české literatuře (Od emancipace k feminismu)9. Memoárová a deníková literatura10. Polistopadové literární experimenty11. Přítomnost undergroundu a surrealismu12. Současné dramatické a divadelní umění13. Autorská divadla po listopadu 198914. Literární kritika a věda po roce 198915. Současná česká literatura psaná v jiných jazycích

Získané způsobilosti

Faktická a hodnotová orientace v současné české literatuře, schopnost vnímat a hodnotit aktuální literární dění v literárněhistorických souvislostech.

Literatura

Machala, Lubomír. Literární bludiště. Bilance polistopadové prózy. Praha, 2001. Kožmín, Zdeněk - Trávníček, Jiří. Na tvrdém loži z psího vína. Brno, 1998. Kolektiv autorů. Slovník českých spisovatelů od roku 1945 I. Praha, 1995. Kolektiv autorů. Slovník českých spisovatelů od roku 1945 II. Praha, 1998. Kolektiv autorů. V souřadnicích volnosti. Česká literatura 90. let 20. století v interpretacích . Praha, 2008. Kolektiv autorů. Česká literatura od počátku k dnešku. Praha, 1998. nullMachala, Lubomír. Průvodce po nových jménech české poezie a prózy 1990-1995. Olomouc, 1996. Kolektiv autorů. Slovník české prózy 1945-1994. Ostrava, 1994. Kolektiv autorů. Slovník českých spisovatelů. Praha, 2005.

Požadavky

Při zkoušce jsou pokládány tři základní otázky: První analyticko-interpretační je věnována přečteným beletristickým titulům ze současné české literatury, druhá směřuje k prezentaci jedné z významných českých literárních osobností daného období a třetí otázka se vztahuje k obecnějším charakteristickým trendům či jevům daného období (literární skupiny, směry...). Formulace všech tří otázek vychází jednak z přednáškových tematických okruhů, jednak z programů seminářů absolvovaných posluchačem, ale v největší míře zohledňuje seznam přečtené beletrie, který jsou povinni předložit všichni, kdož chtějí zkoušku absolvovat. Seznam musí obsahovat 50 titulů (u dvouoborů 25), o nichž je studující schopen kvalifikovaně hovořit. Při přípravě lze používat vlastní poznámky z četby. (Kvůli zamezení nekorektního průběhu atestace si examinátor vymiňuje právo nahlédnout do těchto poznámek!)