Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Staroslověnština jako mezislovanský jaz. (KBH / VSTSL)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBH / VSTSL - Staroslověnština jako mezislovanský jaz., Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Staroslověnština představuje nejstarší spisovný slovanský jazyk. Po svém vytvoření pro účely misie Konstantina-Cyrila a Metoděje na Velké Moravě se rozšířila prakticky po celém slovanském teritoriu a poměrně dlouhou dobu na jednotlivých slovanských územích plnila funkci domácího spisovného jazyka. Za dobu své existence vznikla řada unikátních písemných pramenů a literárních památek a v různé míře ovlivnila další rozvíjející se spisovné jazyky slovanské. Speciálně v českém prostředí představuje dosud ne úplně probádaný fenomén posouvající hranice české kultury až do přelomu 9. a 10. století. Kurz je koncipován pro zájemce z různých oborů ? filologických, historických, teologických aj. Studenti budou seznámeni s nejstarším slovanským písmem (hlaholicí) i s cyrilicí, se základní jazykovou charakteristikou staroslověnštiny, která se tradičně vyučuje jako úvod ke všem slovanským jazykům. Pozornost bude však zaměřena také na další pohledy na paleoslovenistiku ? na literární památky jako zdroje historických údajů, na teologické aspekty staroslověnské literatury i na estetická specifika nejstaršího slovanského spisovného jazyka a jeho zachovaných artefaktů.Témata jednotlivých seminářů:1. Vytvoření staroslověnštiny a cyrilometodějská misie2. Redakce staroslověnštiny3. Staroslověnština jako liturgický jazyk od 9. století po současnost4. Hlaholice a cyrilice5. Literární památky velkomoravského období6. Literární památky staroslověnštiny české redakce7. Kánon staroslověnských památek a otázka překladu staroslověnské bible8. Staroslověnské právní památky9. Jazyková charakteristika staroslověnštiny10. Význam staroslověnštiny pro spisovné jazyky slovanské11. Aktuální otázky paleoslovenistiky dnes

Získané způsobilosti

Student se orientuje v problematice nejstaršího slovanského spisovného jazyka, je schopen číst staroslověnské texty v cyrilici a podat jejich základní analýzu.

Literatura

HAVLOVÁ, E. (ed.). Etymologický slovník jazyka staroslověnského. Academia, Praha od r. 1989. Večerka, R. Jazyky v komparaci. Praha: Euroslavica, 2009. ISBN 978-80-85494-87-7.Slovník jazyka staroslověnského I-IV. Hlav. red. J. Kurz, IV. díl Z. Hauptová. Academia, Praha 1958-1997. Večerka, R. Staroslověnská etapa českého písemnictví. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2010. ISBN 978-80-7422-044-9.Večerka, R. Staroslověnština v kontextu slovanských jazyků. Olomouc: Univerzita Palackého, 2006. ISBN 808549471X.Bauerová, H. Texty ke studiu staroslověnštiny se slovníčkem. Olomouc: Univerzita Palackého, 2006. ISBN 8024414740.Kurz, J. Učebnice jazyka staroslověnského. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1969.

Požadavky

aktivní účast na seminářích, vypracování referátu na zvolené téma (případně jeho odevzdání v písemné verzi).

Garant

doc. Mgr. Miroslav Vepřek, Ph.D.