Předmět Staroslověnština jako mezislovanský jaz. (KBH / VSTSL)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBH / VSTSL - Staroslověnština jako mezislovanský jaz., Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Staroslověnština představuje nejstarší spisovný slovanský jazyk. Po svém vytvoření pro účely misie Konstantina-Cyrila a Metoděje na Velké Moravě se rozšířila prakticky po celém slovanském teritoriu a poměrně dlouhou dobu na jednotlivých slovanských územích plnila funkci domácího spisovného jazyka. Za dobu své existence vznikla řada unikátních písemných pramenů a literárních památek a v různé míře ovlivnila další rozvíjející se spisovné jazyky slovanské. Speciálně v českém prostředí představuje dosud ne úplně probádaný fenomén posouvající hranice české kultury až do přelomu 9. a 10. století. Kurz je koncipován pro zájemce z různých oborů ? filologických, historických, teologických aj. Studenti budou seznámeni s nejstarším slovanským písmem (hlaholicí) i s cyrilicí, se základní jazykovou charakteristikou staroslověnštiny, která se tradičně vyučuje jako úvod ke všem slovanským jazykům. Pozornost bude však zaměřena také na další pohledy na paleoslovenistiku ? na literární památky jako zdroje historických údajů, na teologické aspekty staroslověnské literatury i na estetická specifika nejstaršího slovanského spisovného jazyka a jeho zachovaných artefaktů.Témata jednotlivých seminářů:1. Vytvoření staroslověnštiny a cyrilometodějská misie2. Redakce staroslověnštiny3. Staroslověnština jako liturgický jazyk od 9. století po současnost4. Hlaholice a cyrilice5. Literární památky velkomoravského období6. Literární památky staroslověnštiny české redakce7. Kánon staroslověnských památek a otázka překladu staroslověnské bible8. Staroslověnské právní památky9. Jazyková charakteristika staroslověnštiny10. Význam staroslověnštiny pro spisovné jazyky slovanské11. Aktuální otázky paleoslovenistiky dnes
Získané způsobilosti
Student se orientuje v problematice nejstaršího slovanského spisovného jazyka, je schopen číst staroslověnské texty v cyrilici a podat jejich základní analýzu.
Literatura
HAVLOVÁ, E. (ed.). Etymologický slovník jazyka staroslověnského. Academia, Praha od r. 1989. Večerka, R. Jazyky v komparaci. Praha: Euroslavica, 2009. ISBN 978-80-85494-87-7.Slovník jazyka staroslověnského I-IV. Hlav. red. J. Kurz, IV. díl Z. Hauptová. Academia, Praha 1958-1997. Večerka, R. Staroslověnská etapa českého písemnictví. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2010. ISBN 978-80-7422-044-9.Večerka, R. Staroslověnština v kontextu slovanských jazyků. Olomouc: Univerzita Palackého, 2006. ISBN 808549471X.Bauerová, H. Texty ke studiu staroslověnštiny se slovníčkem. Olomouc: Univerzita Palackého, 2006. ISBN 8024414740.Kurz, J. Učebnice jazyka staroslověnského. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1969.
Požadavky
aktivní účast na seminářích, vypracování referátu na zvolené téma (případně jeho odevzdání v písemné verzi).
Garant
doc. Mgr. Miroslav Vepřek, Ph.D.