Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Heuristický seminář A (KDU / HSA)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KDU / HSA - Heuristický seminář A, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Praktikum je průpravou vhodnou k profilaci studentů směrem k jejich budoucí bakalářské práci, probíhá formou zpracování rešerše zvoleného tématu a kompletace kopií všech dostupných archiválií a informací z tisku a dalších zdrojů k zadanému tématu. Práce na zadaném tématu má standardní fáze a podmínky:1. Stanovení tématu. Téma je stanoveno vedoucím semináře, případně studentem po konzultaci.2. Rešerše zdrojů. Zvolení pro téma relevatních informačních zdrojů, průzkum bibliografických databází.3. Vyhledání relevantních materiálů a jejich archivace4. Vyhodnocení získaných materiálů, popis metodologického půdorysu, zacílení a klíčových závěrů, kontextualizace sesbíraných materiálů jako celku.Témata pro divadlo:Dokumentační práce v archivu videozáznamů, novin a časopisů - popisy videozáznamů divadelních představení a publicistických pořadů s divadelní tematikou, evidence a utřídění periodik.Projekt databáze hereckých a režijních osobností - heuristický sběr informací k jednotlivým divadelním osobnostem působícím v divadlech na Moravě. Soupis divadelních a filmových rolí, přehled angažmá, sběr informací metodou "oral history", formou videozáznamu, rešerší z novin a odborného tisku.Evidence a popis sbírkových předmětů - uspořádání a evidence nově zapsaných sbírkových předmětů.Dokumentace pramenů - digitalizace dokumentů a pramenů (písemných, zvukových, audiovizuálních).Témata pro film, TV: student si může vyžádat téma u kteréhokoli z pedagogů filmové sekce.

Získané způsobilosti

Student umí zvolit adekvátní pramenné a informační zdroje pro získaní relevantních výstupů pro zadané téma. Je schopen vyhodnotit přínosnost jednotlivých konkrétních zdrojů pro zvolené téma, posoudit teoretická/metodologická východiska jednotlivých položek, umí logicky kategorizovat získané materiály a uspořádat je do celistvého výstupu (např. v podobě heuristické složky). Student se orientuje v mechanismech sběru dat, archivech a dalších důležitých oborových institucích, informačních databázích a elektronických zdrojích. Je schopen základní práce s prameny.

Literatura

Kovářová, S., & Bartoš, J. (2005). Nauka o historických pramenech. Olomouc: Univerzita Palackého. BARTOŠ, Josef. Úvod do nauky o historických pramenech. Olomouc, 2005.

Požadavky

Odevzdání složky s dohledanými materiály k zadanému tématu v rozsahu minimálně 30 stran + stručný úvod, popřípadě další úkoly zadané vedoucím projektu.

Garant

prof. PhDr. Tatjana Lazorčáková, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Petr Bilík, Ph.D.Mgr. Milan Hain, Ph.D.doc. Mgr. Zdeněk Hudec, Ph.D.Mgr. Jana JedličkováMgr. Jakub Korda, Ph.D.prof. PhDr. Tatjana Lazorčáková, Ph.D.Mgr. Luboš Ptáček, Ph.D.doc. PhDr. Vladimír Suchánek, Ph.D.doc. PhDr. Jiří Štefanides