Předmět Tendence současné dramatické tvorby B (KDU / TSDTB)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KDU / TSDTB - Tendence současné dramatické tvorby B, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Seminář seznamuje se současnými trendy v české dramatické tvorbě - vychází z kontextu 90. let 20. století a nástupu "nové vlny" a směřuje k tendencím "ženského psaní" a dokudramatu. Jeho obsah je zaměřen na reflexi a anylýzu dramatické tvorby současných českých autorů. Na základě konkrétních textů a jejich analýzy studenti charakterizují proměny poetiky, stylu, žánrových tendencí a tematických okruhů, sledují i inscenační podoby konkrétních textů v českém divadle.Tematické okruhy:Kontext nástupu "nové dramatické vlny 90. let"Postdramatické tendence v české dramaticeZákladní pojmy analýzySoučasná dramatická reflexe politických tématNávrat žánru politické satiry v dramatický a kabaretních formáchPublicistické drama a doku-dramaJednotliví autoři, analýzy textů a jejich inscenování: Luboš Balák, Lenka Lagronová, Iva Volánková, Marek Horoščák, David Drábek, Miroslav Bambušek, Jiří Honzírek, Tomáš Vůjtek, Petr Kolečko, a další.
Získané způsobilosti
Student se orientuje v současné české dramatické tvorbě. Student je schopen provést analýzu dramatického textu s využitím odborné terminologie. Dokáže vyhodnotit jednotlivé tendence dramatické tvorby. Umí formulovat vlastní názor, interpretovat tematickou strukturu dramatického textu a vytvořit strukturovaný odborný text s využitím všech formálních náležitostí.Student dokáže vyhodnotit návaznosti a kontinuitu výrazových prostředků dramatické tvorby, umí zobecnit vývojové tendence a vztáhnout je k soudobému kontextu dramatické i divadelní tvorby.
Literatura
RYCHETSKÝ, Tomáš (ed.). Česká divadelní hra 90. let. Praha, 2003. Pavis, Patrice. Divadelní slovník. Praha, 2003. MORRIS, Pam. Literatura a feminismus. Brno, 2000. VELTRUSKÝ, Jiří. Příspěvky k teorii divadla. Praha, 1994. LUKEŠ, Milan. Umění dramatu. Praha, 1987. PAVLOVSKÝ, Petr. Základní pojmy divadla. Teatrologický slovník. Praha, 2004.
Požadavky
Znalost analyzovaných textů, aktivní práce s textem, aktivní diskuse, písemná analýza vybraného titulů. Seminář je povinný v rozsahu 75% výuky.
Garant
Mgr. Helena Spurná, Ph.D.