Předmět Politická filozofie (KFI / POFN)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFI / POFN - Politická filozofie, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Předmět se zaměřuje na analýzu filozofických východisek hlavních principů moderních politických teorií, které se podílejí na formování zejména euroamerické společnosti. Základním tématem je uspořádání vztahu jedince a společnosti (státu).1. Liberalismus (Hobbes, Locke, J. S. Mill, Rawls, Nozick).2. Konzervatismus (Burke, Ortega y Gasset, Scruton).3. Socialismus, komunismus (More, Marx, Engels, Lenin).4. Nacismus, fašismus (Hitler, Mussolini).5. Anarchismus, feminismus, enviromentalismus (Kropotkin, Wollstonecraft, Leopold).Předmět se soustředí nejen na výklad myšlenek a teorií zakladatelů jednotlivých směrů, nýbrž také na pochopení vývoje zkoumaných teorií až do současnosti.
Získané způsobilosti
Absolvent kurzu získá přehled o hlavních východiscích, myšlenkách a teoriích politické filozofie, které se podílejí na formování politických systémů a politické praxe především euroamerické společnosti. Rozumí filozofickým koncepcím, které formují nejvýznamnější politické teorie od 17. století do současnosti. Zná jejich teoretická východiska, praktické důsledky i klíčové představitele. Student umí analyzovat klasický, respektive odborný text a rozumí mu. Dokáže veřejně prezentovat výsledky své akademické práce a je rovněž schopen pohotově reagovat v diskusi.Umí napsat odborný text z oblasti, na kterou se předmět zaměřuje.Absolvent předmětu umí rozpoznat a zformulovat teoretický, tj. především politicko-filozofický kontext aktuálního společenského dění, tzn., je schopen orientovat se v relevantních politických problémech současnosti. Umí napsat odborný text, jenž reflektuje politické dění v širších souvislostech. Umí rovněž tyto souvislosti prezentovat na veřejnosti, dokáže proslovit přednášku.
Literatura
Nozick, R. (2002). Anarchy, state, and utopia. New York: Basic Books. & Bratinka, P. (1991). Cesta k nevolnictví. Praha: Občanský institut. Locke, J., Král, J., & Krejčí, O. (1992). Druhé pojednání o vládě. Praha: Svoboda. Berlin, I. (1991). Four essays on liberty. Oxford: Oxford University Press. Bauer, F., & Svátek, F. (1994). Hitlerův Můj boj očima historiků. Praha: Univers. Hobbes, T., Mertl, J., & Hrůša, J. (1941). Leviathan, neboli, O podstatě, zřízení a moci státu církevního a občanského. V Praze: Melantrich. Marx, K., Engels, F., & Dvořáček, Z. (1962). Manifest Komunistické strany. Praha: Mladá fronta. Lenin, V. I. (1950). Marxismus a revisionismus. V Praze: Svoboda, Vydavatelství knih. Havel, V. (1990). Moc bezmocných. Praha: Lidové noviny. Mill, J. S., & Randé, K. (1907). O svobodě. V Praze: Vlastním nákladem vydal J. Otto. Smith, A., Pavlát, V., Tryml, S., Irgl, V., Jindrová, A., & Pytelka, J. (1958). Pojednání o podstatě a původu bohatství národů. Sv. 1. Kniha 1-3. Praha: Státní nakladatelství politické literatury. Heywood, A., & Masopust, Z. (2005). Politické ideologie. Praha: Eurolex Bohemia. Garner, Oldenquist. Society and the Individual. Belmont - California. Rawls, J. (1995). Teorie spravedlnosti. Praha: Victoria Publishing. Kropotkin, P. A., Capouya, E., & Tompkins, K. (1975). The essential Kropotkin. New York: Liveright. More, T., Křivský, P., Ryba, B., & Halada, J. (1978). Utopie. Praha: Mladá fronta. Burke, E. Úvahy o revoluci ve Francii, CDK, 1997. Ortega y Gasset, J., Váňa, M., Černý, V., & Forbelský, J. (1993). Vzpoura davů. Praha: Naše vojsko.
Požadavky
Hodnotící metodyReferát, seminární práce, ústní zkouška.PožadavkyAktivní účast v hodině, plnění zadaných úkolů.
Garant
PhDr. Petr Vodešil, Ph.D.
Vyučující
PhDr. Petr Vodešil, Ph.D.