Předmět Církevní reforma ve středověku (KHI / CRS)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / CRS - Církevní reforma ve středověku, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Východiskem je podrobná diskuse o tzv. gregoriánské reformě 11. a první poloviny 12. století; o jejích principech i jednotlivých položkách reformní agendy a jejich prosazování (pozornost bude věnována otázce svobody církve, roli papežství, problému legitimity, roli kanonického práva, vztahu církve ke světu, vztahu světského a řeholního kléru, ekonomickému aspektu reformy, otázce pastorace atd.). Následně budou ukázány paralely i kontinuální vztahy s dalšími reformami (etablování církve v rámci Římské říše, tzv. gelasiánská reforma, karolinské reformy, tzv. Reichskirche, žebravé řády, 4. lateránský koncil, Devotio moderna, hnutí Lollardů, husitství, reformace).Cílem semináře je spolu se studenty dospět k podstatným rozlišením: určit stabilní, resp. opakující se jevy církevních dějin, a na základě definitivních změn v této rovině a dobové podmíněnosti dílčích problémů a posunů v jejich závažnosti zachytit vývoj církve ve středověku, resp. rozpětí, v němž se pohybuje historiografie středověké církve, a rovněž tedy poznání vztahu mezi oběma uvedenými. Právě vzhledem k tomu, že všechny zmíněné momenty, jak obecné tak dílčí, čerpají svou relevanci značnou měrou z různých koncepcí moderní historiografie středověku, je kurz postaven na četbě reprezentativních článků a kapitol knih. Až na počáteční hodiny, které budou věnovány úvodu do problematiky, náplní jednotlivých setkání bude diskuse nad těmito texty.
Získané způsobilosti
Po absolvování kurzu studenti budou schopni rozlišit dlouhodobé trendy a nahodilosti dějin.
Literatura
G.B. Ladne. (1959). The Idea of Reform. Cambridge (Mass.). G.B. Ladner. (1958). Two Gregorian Letters: on the Source and Nature of Gregory VII. s Reform Ideology. , Studi Gregoriani 5.
Požadavky
Četba zadané literatury, aktivní účast na semináři (diskuse).
Garant
Mgr. Hynek Votoček
Vyučující
Mgr. Hynek Votoček