Předmět Paleografie II.2 (KHI / XPAI4)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / XPAI4 - Paleografie II.2, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Kurs novověké latinské paleografie navazuje na předchozí semestr a sleduje vývoj písma nejen v českých zemích, ale i v evropském kontextu v období od poslední čtvrtiny 18. století, přes celé 19. století až do první poloviny 20. století. Výuka se opět zaměřuje jak na písmo novogotického stylu, tak i na písmo humanistického stylu. Popisuje, jak se oba styly ovlivňovaly navzájem i jak působily na novogotické písmo v prostředí jednotlivých sledovaných zemí se zvláštním zřetelem k českému vývoji. Zvláštní zřetel je věnován též písmu tištěnému, které vychází z duktu rukopisného písma, liší se však svoji následnou genezí, typologií i klasifikací.
Získané způsobilosti
Student prakticky zvládá četbu historických písem latinského okruhu.
Literatura
Ebelová, I. Klíč k novověké paleografii. Schlüssel zur neuzeitlichen Paläographie. Praha 2004. Hledíková, Z. - Kašpar, J. - Ebelová, I. Paleografická čítanka. Praha, 2008. ISBN 978-80-246-0049-9.Kaňák, B. Paleografické texty I-II. Olomouc 1999-2002. Kaňák, B. Příspěvek k metodice užití slabikářů z 19. století pro současnou elementární výuku čtení kurentu. In: AUC, Philosophica et Historica V, 1996. Z pomocných věd historických XIV. Praha 1999, s. 93-110.
Požadavky
Aktivní účast na přednáškách, plnění zadaných úkolů. Pravidelná příprava na semináře, spočívající v transliteraci reprodukcí zadaných paleografických textů. Pro získání zápočtu bude třeba provést transliteraci vybraných textů. Zkouška bude ústní a bude čerpat z doporučené literatury, z přednášek a z reprodukcí paleografických textů, které studenti obdrželi při výuce.
Garant
PhDr. Bohdan Kaňák, Ph.D.
Vyučující
PhDr. Bohdan Kaňák, Ph.D.Mgr. Jana Oppeltová, Ph.D.Mgr. Věra Slavíková