Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Dějiny starší hudby (KMU / DSH)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KMU / DSH - Dějiny starší hudby, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Periodizace dějiny hudby. Základní literatura. Hudba v období starověku. Charakteristika exotických hudebních kultur.2. Hudba v antické společnosti. Řecko. Hudba a mýtus. Kult, náboženství a rituál. Kulturaminojská a mykénská. Nedůležitější nástroje. Funkce hudby ve společnosti, agóny.3. Hudba v archaickém a klasickém období starého Řecka. Helénismus, Řím. Hlavníosobnosti, základní hudební formy vokální, instrumentální, vokálně instrumentální. Hudba aantické drama.4. Hudebně teoretický systém starořecké hudby, estetika, teoretické spisy, notace, nejstaršípamátky. Poslech a analýza.5. Hudba v období středověku. Křesťanský jednohlasý liturgický zpěv. Mimoevropské zdroje, žalmy a hymny, antifonální a responsoriální způsob interpretace. Typy evropské liturgiepřed reformou. Gregoriánský chorál a pět vývojových etap.6. Charakteristika hlavních žánrů gregoriánského chorálu, zpěv žalmový a nežalmový.Mešní a mimomešní liturgie, průběh církevního roku.7. Estetické a hudebně teoretické kontexty gregoriánského chorálu, nápěvné mody, notace.Paraliturgický zpěv, vymezení a typy repertoáru. Nejstarší duchovní písně na našem území.8. Světský jednohlas ? francouzská dvorní lyrika a epika, její paralely v dalších zemích, typystředověkých písní.9. Vícehlas a jeho vývojové fáze. Notredamská škola, význam Leonina a Perotina. Hlavnívícehlasé techniky a formy. Světská hudba instrumentální, dobové nástroje.10. Ars antiqua, hlavní představitelé, základní hudební formy, frankonské a petronskémoteto, hudební teorie. Francouzská ars nova, hlavní představitelé a její výdobytky. Hlavníformy duchovní a světské formy. Hudba italského trecenta, představitelé a formy.11. Anglie jako třetí významné centrum hudby 14. století, kánon, gymel. John Dunstable ajeho význam pro vývoj renesanční polyfonie. Hudební teorie, základní spisy, osobnosti, teoriekontrapunktu.12. Hudba v období renesance. Šest generací autorů nizozemské polyfonie. Hlavní formyduchovní a světské hudby. Charakteristika hudební řeči. Zrod harmonie.

Získané způsobilosti

Znalost historických souvislostí a základních slohových a stylových znaků jednotlivých etap starších dějin hudby. Orientace v notovaném i zvukově zachyceném repertoáru hudby od nejstarších dob do roku 1600. Schopnost hodnotit repertoár hudebních těles i jejich dramaturgii. Aplikace získaných znalostí v dalším vědeckém výzkumu nebo v pedagogické praxi.

Literatura

Hrčková, N. Dějiny hudby I. Středověk . Praha, 2005. Hrčková, N. Dějiny hudby II. Renesance. Praha, 2005. Černý, Miroslav K. Hudba antických kultur. Olomouc, 2006. Müller Hartmut - Stephan Rudolph. Die Musik des Mitelalter. 1991. Finscher, Ludwig. Die Musik des 15. und 16. Jahrhundert. 1989. Schering Arnold. Geschichte der Muik in Beispielen. Lipsko, 1931. Ćerný Jaromír a kol. Historická antologie hudby v českých zemích do cca 1530. Praha, 2005. Dykast, Roman. Hudba věku melancholie. Praha, 1998. Kühn Clemens. Kompositionsgeschichte in kommentierten Beispielen. Kassel, 1998. Apel, Willi:. Medieval Music. Stuttgart, 1986. Gülke Peter. Mönche, Bürger. Minnesänger. Lipsko, 1975. Eggebrecht, Hans Heinrich:. Musik im Abendland. München, 1991. Palisca, C.V. Norton Anthology of Western Music. London, New York 1996. 2 sv. Taruskin Richard. The Oxford History of Western Music. Oxford, 2005.

Požadavky

75 procentní účast ve výuce, aktivita v semináři, četba zadané literatury, vypracování a přednesení referátu, minimální 60 procentní úspěšnost v závěrečném testu.

Garant

doc. PhDr. Eva Vičarová, Ph.D.

Vyučující

doc. PhDr. Eva Vičarová, Ph.D.