Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Efektivní komunikace - SP (KSA / EFKOM)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSA / EFKOM - Efektivní komunikace - SP, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. KomunikaceVymezení komunikace jako specifického druhu interakce. Efektivní komunikace, bariéry efektivní komunikace. Verbální komunikace, neverbální komunikace, paralingvistická komunikace. Typy otázek užívaných v komunikaci. Možnosti a limity užívání otázek uzavřených a otevřených, možnosti a limity užívání otázek přímých a nepřímých.2. Prosociální jednání, kooperativní jednáníKlasifikace dílčích interakčních procesů, těmi je komunikace, prosociální jednání, agresivní jednání a asertivní jednání. Pozornost je věnována tématu prosociálního a kooperativní jednání. Objasnění zákonitostí, které se týkají vzniku, průběhu a možného ovlivnění zmíněných interakčních procesů.3. Agresivní jednáníVymezení pojmu agrese, agresivita, agresivní jednání. Objasnění příčin vzniku a trvání agresivního jednání. Možné zásahy vedoucí ke zmírnění či vymizení agresivních projevů na straně klienta v sociální práci. Zvládání vlastní agrese.4. Asertivní jednáníAsertivní jednání jako specifický druh interakce, aktivní způsob prosazování svých individuálních zájmů, který v sobě neobsahuje agresivní znaky. Jedná se o jednání, které nemá ubližující charakter. Asertivní jednání dosahuje dvojí podoby: soutěživé jednání a otevřené (nemanipulativní) jednání. Představení stěžejních asertivních technik.5. Nácvik asertivního jednáníUžití asertivních technik v situacích, které modelují reálný poradenský vztah.6. Transakční analýzaZákladní premisy transakční analýzy. Analýza struktury, analýza transakcí, analýza her. Možnosti a limity užívání transakční analýzy v poradenském procesu.7. Využití transakční analýzy v praxi sociální práceVyužití principů transakční analýzy k identifikace chyb, které vznikající v reálné komunikaci. Využití těchto poznatků k optimalizaci průběhu komunikačního procesu.8. Poradenský procesVymezení poradenských profesí. Druhy poradenství. Cíle poradenského procesu. Fáze poradenského procesu. Postavení klienta v poradenském procesu, postavení poradce v poradenském procesu.9. Poradenský vztah.Budování poradenského vztahu. Stěžejní přístupy vedoucí k vytvoření poradenského vztahu. Bariéry vzniku účinného poradenského vztahu. Udržování a posilování poradenského vztahu. Ukončení poradenského vztahu.10. Techniky aktivního naslouchání.Přehled a užití jednotlivých technik aktivního naslouchání v rozhovoru, s přihlédnutím na poradenský rozhovor.11. Nácvik technik aktivního naslouchání.Užití technik aktivního naslouchání v situacích modelujících reálný poradenský vztah. Identifikace bariér aktivního naslouchání. Identifikace facilitujících faktorů v případě užívání technik aktivního naslouchání.12. Chyby poradce snižující efektivitu poradenského procesuIdentifikace stěžejních chyb objevující se na straně poradce v procesu pomoci. Objasnění podstaty vzniku a trvání těchto pochybení, doporučení vedoucí k odstranění zmíněných chyb, což se odrazí ve zvýšení efektivitě poradenského procesu.

Získané způsobilosti

student/ka definuje jednotlivé fáze poradenského procesu;student/ka vyjmenuje bariéry efektivní komunikace;student/ka vysvětlí limity využití jednotlivých asertivních technik.student/ka dokáže aktivně vstupovat do sociální interakce a dokáže podporovat její pozitivní rysy;student/ka dokáže redukovat stresové faktory ve svém pracovním prostředí;student/ka dokáže omezovat vznik a tlumit průběh sociálních konfliktů.student/ka je způsobilý/á vstupovat do mezilidské interakce, ve které je schopen/a užívat adaptivních strategií jednání.

Literatura

Pokorná, Dana. Efektivní komunikace. Olomouc: UP, 2001. Křivohlavý, J. Jak si navzájem lépe porozumíme. Praha, Svoboda, 1988. Watzlawick, P., Bavelasová, J.B., Jackson, D.D. Pragmatika lidské komunikace. Hradec Králové: Konfrontace, 1999. Janoušek, J. Sociální komunikace. Praha. Svoboda, 1968. Birkenbihlová, V.F. Umění komunikace. Bratislava: Aktuell, 1999. speciálně vytvořený základní studijní text pro kombinované studium oboru Sociální práce: - Pokorná, Dana. Efektivní komunikace. Olomouc: UP, 2001. üodborná literatura: Berne, E. Jak si lidé hrají. Praha, 1992. Birkenbihlová, V.F. Umění komunikace. Bratislava, 1999. Grác, J. Persuázia. Ovplyvňovanie človeka človekom. Martin, 1988. Hayesová, N. Základy sociální psychologie. Praha, 1998. Janoušek, J. Sociální komunikace. Praha, 1968. Křivohlavý, J. Já a ty. Praha, 1986. Křivohlavý, J. Jak si navzájem lépe porozumíme. Praha, 1988. Nakonečný, M. Sociální psychologie. Praha, 1999. Papica, J. Vybrané kapitoly ze sociální psychologie I., II. Olomouc, 1979. Výrost, J., Slaměník, I. Sociální psychologie. Sociálna psychológia. Praha, 1997. Watzlawick, P., Bavelasová, J.B., Jackson, D.D. Pragmatika lidské komunikace. Hradec Králové, 1999. .

Požadavky

Zápočet bude udělen za prezentaci vlastních případů, které se týkají jednání s klientem v problémové situaci. Další podmínkou udělení zápočtu bude aktivní účast v týmové práci na tutoriálu. Kolokvium probíhá formou skupinové diskuse týkající se probíraných témat ve skupinách o pěti studentech.

Garant

PhDr. Mgr. Naděžda Špatenková, Ph.D.