Předmět Metody sociálního výzkumu - SP (KSA / MSV)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSA / MSV - Metody sociálního výzkumu - SP, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Úvod - co je sociologický výzkumVztah sociologického výzkumu k teorii a praxi sociální práce, role výzkumu, specifika aplikovaného výzkumu, normativní princip ve vědeckém poznávání sociálního světa. Sociální realita/reality a etnocentrismus. Jazyk výzkumu. Role výzkumníka a sociálního pracovníka.2. Formulace výzkumného cíle a problémuFormulace výzkumného cíle. Formulace výzkumného problému. Systematický postup výzkumné činnosti. Výběr vhodných témat, riziková témata.3. Obecný rámec výzkumu - design výzkumuPřehled o stavu bádání. Teoretické koncepty v sociální práci - význam teorie. Smysl výzkumného projektu. Zpracování kompletního výzkumného projektu - od záměru k realizaci, výzkumná zpráva její prezentace.4. Základní metodologické přístupy k sociální realitěZákladní metodologické přístupy - kvalitativní a kvantitativní. Rozdíly v metodologiích.5. Kvantitativní výzkumVýzkumný design kvantitativního výzkumu. Výzkumné hypotézy - zdroje, typy. Operacionalizace, indikátory a znaky. Výběrové techniky.6. Výzkumné techniky - dotazníkTypy otázek. Tvorba dotazníku, dramaturgie, sestavování a řazení otázek. Výhody a nevýhody dotazníku ve srovnání se strukturovaným rozhovorem.7. Zpracování a interpretace kvantitativních datZpracovávání kvantitativních dat, statistické procedury, interpretace.8. Kvalitativní výzkumVýzkumný design kvalitativního výzkumu. Základní typy výzkumů. Výběrové techniky.9. Výzkumné techniky - rozhovorTypy otázek. Příprava a realizace rozhovoru. Kladení otázek. Míra strukturovanosti rozhovoru, typy rozhovoru, individuální a skupinový rozhovor. Záznamy rozhovoru, přepis dat.10. Další výzkumné metody a technikyVybrané kvantitativní a kvalitativní výzkumné metody a techniky (etnografického výzkumu, narativního výzkumu, fenomenologického výzkumu, biografického výzkumu). Základní přehled - etnografické pozorování, kvalifikované odhady, případové studie, mentální mapování, analýza sekundárních dat a dokumentů, analýza vizuálních dat a sociální ikonosféry, analýza potřeb, ohniskové skupiny).11. Zpracovávání a interpretace kvalitativních dat, vyhodnocení a rozpoznání kvality výzkumuZpracovávání kvalitativních, analýza dat, interpretace. Výzkumná kvalita a způsoby její kontroly a zajištění, validita a reliabilita. Redukce informací.12. Etika v sociálním výzkumu, výzkumná zprávaEtické principy a zásady. Informovaný souhlas. Anonymizace a nakládání s osobními údaji. Ochrana všech zúčastněných stran. Struktura a finalizace výzkumné zprávy, prezentace výsledků.
Získané způsobilosti
Student/ka:zná základy a vztah sociologického výzkumu k teorii a praxi sociální práce, zná obecný rámec výzkumu, základní metodologické přístupy k realitě, zná základní metody a techniky sociologického výzkumu, rozlišuje kvalitativní a kvantitativní výzkum, orientuje se v dalších výzkumných metodách a technikách, základních způsobech zpracovávání a interpretace kvalitativních dat,zná způsoby kontroly kvality výzkumů a etické zásady v sociálním výzkumu. Student/ka:umí zformulovat výzkumný cíl a problém a zvolit pro jeho řešení vhodnou kvalitativní nebo kvantitativní metodologii,dokáže navrhnout výzkumný design kvantitativního i kvalitativního výzkumu av rámci kvalitativního designu dokáže vymezit a navrhnout hypotézy,umí připravit dotazník a rozhovor jako základní výzkumné techniky,rozpozná kvalitu výzkumné studie a dbá etických zásad a pravidel při realizaci výzkumu. Student/ka:je schopen/na připravit návrh kvalitativního a kvantitativního výzkumu v podobě aplikovaného výzkumu v oblasti sociální práce a samostatně realizovat elementární kvalitativní i kvantitativní výzkum,je schopnen/na kriticky reflektovat a využít výsledky výzkumných studií pro práci sociálního pracovníka.
Literatura
Disman, M.:. Jak se vyrábí sociologická znalost. Praha 1994. Jakákoliv učebnice statistiky , další doplnění na vstupním tutoriálu. Loučková, I. and Adams, A.:. Research in Social Work. In Adams,A.,Erath,P. and Shardlow,M. (Eds.). Key Themes in European Social Work. Lyme Regis: Russell House. Pp: 27-38. Jeřábek. H.:. Úvod do sociologického výzkumu. Univerzita Karlova, Praha 1993. Loučková,I.:. Základní statistické přístupy v sociologickém výzkumu. Olomouc 1991. Loučková, I.:. Analýza dat II (s metodou LINDA v sociologickém výzkumu). UP Olomouc 1995. Loučková, I.:. Analýza dat. (Jednorozměrná rozložení číselného typu.) Olomouc 1992. Huserl, E.:. Krize evropských věd a transcendentální fenomenologie. Academia, Praha 1996. Loučková, I. a kol.:. metodologické problémy současného kvalitativního výzkumu. Sborník prací. Interní publikace KSA FF UP, Olomouc 1995. Katriak, M.:. Metodologické zásady sociologického výzkumu. Bratislava 1986. Nowak, S.:. Metodologie sociologických výzkumů. Svoboda, Praha 1975. Kapr, J., Šafář, Z.:. Sociologie nebo zdravý rozum? Praha 1969. Buriánek, J.:. Systémová sociologie. Problém operacionalizace. Univerzita Karlova, Praha 1993. Petrusek, M.:. Teorie a metoda v moderní sociologii. Karolinum, Praha 1993. Vytlačil, J.:. Výběrová šetření v praxi. SEVT 1969.
Požadavky
K udělení kolokvia je nezbytné splnit oba korespondenční úkoly uvedené ve studijní opoře. Kolokvium probíhá formou skupinové diskuse nad texty korespondenčních úkolů.
Garant
PhDr. Eva Klimentová, Ph.D.PhDr. Daniel Topinka, Ph.D.
Vyučující
PhDr. Daniel Topinka, Ph.D.