Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Problémy zdraví a nemoci - SP (KSA / PZN)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSA / PZN - Problémy zdraví a nemoci - SP, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Uvedení do problematiky, vymezení základních pojmů a aspektů - okruh zdraví.Definice pojmů zdraví; prevence (= udržování zdraví), primární, sekundární a terciální prevence; zdravotnictví (= systém péče o zdraví), zásady péče o zdraví, podpora zdraví, pocit osobní pohody a zdravý životní styl.2. Uvedení do problematiky, vymezení základních pojmů a aspektů - okruh nemoci.Akutní a chronická nemoc; handicap, invalidita, křehkost a zranitelnost; sociálně stigmatizující nemoci. Komprehenzivní rehabilitace.3. Reflexe problematiky zdraví, nemoci a medicíny v různých disciplínách.Anatomie, somatologie, fyziologie a patofyziologie, hygiena a epidemiologie; psychiatrie; psychosomatická medicína; sociologie zdraví, nemoci a medicíny; sociální lékařství, public health, sociální pediatrie; klinická psychologie, psychologie zdraví a nemoci.4. Přístupy k problematice zdraví a nemoci.Biomedicínský (medicínský) přístup k problematice zdraví a nemoci. Psychologický přístup k problematice zdraví a nemoci. Sociologický přístup k problematice zdraví a nemoci. Bio-psycho-sociální-spirituální model.5. Pacient a jeho nemoc v interakčním poli.Autoplastický obraz nemoci; psychologické aspekty léčení. Iatrogenie, sororigenie, placebo reakce, kompliance a non-kompliance. Význam sociální opory ve zdraví a nemoci. Sociální opora, formální a neformální pomoc v náročné životní situaci, svépomocné skupiny a organizace.6. Fáze nemoci a vyrovnávání se s nemocí. Základní fáze nemoci ze sociologického hlediska; stupně vyhledávání pomoci.7. Sociální vztahy v léčebném procesu.Vztahy mezi jedincem a institucí, vztahy mezi jedinci navzájem, vztahy mezi institucemi navzájem.8. Specifika nemocí a poruch zdravotního stavu v různých věkových obdobích.Choroby v dětském věku, léčba, prevence, sociální aspekty (důsledky); nemoci v období adolescence, zdravotní a sociální aspekty nemocí v období adolescence; nemoci v produktivním věku a jejich sociální důsledky pro jedince a celý rodinný systém; specifika nemocí v postproduktivním věku, zdravotní a sociální aspekty nemocí v postproduktivním věku; geriatrický pacient.9. Handicap, invalidita, chronická a nevyléčitelná onemocnění.Příčiny vzniku, typologie, vyrovnávání se s handicapem, zdravotní a sociální důsledky handicapu. Psychologie handicapu. Zvláštnosti komunikace s handicapovanými klienty.10. Legislativní a etické souvislosti péče o zdraví. Práva a povinnosti pacienta a pracovníků ve zdravotnictví, informovaný souhlas, ochrana osobních dat, problematika sdělení pravdy na nemocničním lůžku, práva ženy a dítěte, etické problémy v geriatrii, etické problémy umírání a smrti, ochrana práv a důstojnosti nevyléčitelně nemocných a umírajících, chyby, mýty a omyly v lékařské etice.11. Thanatologie.Problematika umírání a smrti - modely umírání, fáze umírání, doprovázení umírajících pacientů, euthanasie. Problematika truchlení a péče o pozůstalé.12. První pomoc.Zásady a principy laické první pomoci.

Získané způsobilosti

Student: - se orientuje v základní lékařské terminologii,- má základní znalosti z problematiky zdraví a nemoci,- zná determinanty ovlivňující zdravotní stav člověka,- má znalosti o vzniku nejčastěji se vyskytujících chorob, jejich projevech, sociálních důsledcích a prevenci,- má teoretické znalosti ze základů první pomoci.Student:- umí navrhnout vhodná řešení sociální situace ve spojení se zdravotním stavem klienta,- umí navrhovat vhodná preventivní opatření,- umí poskytnout laickou první pomoc,- umí poradit v oblasti zdravého životního stylu,- umí využívat získané poznatky k udržení a obnově zdraví vlastního i svých klientů,- dokáže poskytnout konkrétní radu a podporu nemocnému klientovi i jeho okolí,- umí poradit, kde vyhledat příslušnou zdravotnickou odbornou pomoc.Cílem kurzu je poskytnout studentům znalosti potřebné pro posouzení sociálních problémů klientů, které mohou mít zdravotní příčiny, i situací, kdy sociální podmínky jsou jedním z faktorů napomáhajících vzniku nemoci, pochopení jejich specifické situace a taktéž uvědomění si zvláštností komunikace s těmito typy klientů, vč. nácviku této komunikace.

Literatura

Haškovcová, H. Lékařská etika. Praha: Galén, 2002. ISBN 80-85824-54-X.Kopřiva, K. Lidský vztah jako součást profese. Praha: Portál, 1997. kol. Sociální deviace, sociologie nemoci a medicíny. Praha: Sociologické nakladatelství, 1994. Kubíčková, Naděžda. Sociologie zdraví, nemoci a medicíny. Olomouc: UP, 2001. Mohapl, P. Úvod do psychologie nemoci a zdraví. Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého, 1992. ISBN 80-7067-127-0.speciálně vytvořený základní studijní text pro kombinované studium oboru Sociální práce: - Kubíčková, Naděžda. Sociologie zdraví, nemoci a medicíny. Olomouc: UP, 2001. odborná literatura: Bartlová, S. Některé sociologické aspekty pacienta. Brno, 1988. Blažek, Olmrová. Krása a bolest. Praha: Panorama, 1970. Blumental - Barby, K. a kol. Kapitoly z thanatologie. Praha: Avicenum, 1978. Engelhardt, K., Wirth, A., Kindermann, L. Kranke im Krankenhaus. Stuttgart, 1973. Gladkij, I. Propedeutika sociálního lékařství I. Olomouc: UP, 1991. Haškovcová, H. Fenomén stáří. 1. vyd. Praha: Panorama, 1990. Haškovcová, H. Lékařská etika. Praha: Galén, 2002. Haškovcová, H. Práva pacientů. Havířov: Nakladatelství A. Krtilové, 1996. Haškovcová, H. Rub života - líc smrti. Praha: Orbis, 1975. Haškovcová, H. Spoutaný život. Praha: Panorama, 1985. Haškovcová, H. Thanatologie. Nauka o umírání a smrti. Praha: Galén, 2000. Honzák, R. I v nemoci si buď přítelem. 1. vyd. Praha: Avicenum, 1989. Kapr, J., Müller, Č. Kniha o nemoci. 1. vyd. Praha: Avicenum, 1986. kol. Sociální deviace, sociologie nemoci a medicíny. Praha: Sociologické nakladatelství, 1994 Kopřiva, K. Lidský vztah jako součást profese. Praha: Portál, 1997. Křivohlavý, J. Křesťanská péče o nemocné. Praha: Advent 1991. Kubíčková, N. Zármutek a pomoc pozůstalým. 1. vyd. Praha: ISV, 2001. Mohapl, P. Úvod do psychologie nemoci a zdraví. Olomouc: UP, 1992. Pflanz, M. Medizinsoziologie. In: König, R. (Hrsg.): Handbuch der empirischen Sozialforschung. 2. Aufl. Stuttgart: F. Enke, 1979. Siegrist, J. Medizinische Soziologie. München: Urban & Schwarzenberg, 1995. Staňková, M. Teorie ošetřování nemocných. 1. vyd. Praha: Avicenum, 1978. Staňková, M., Šináglová, E. Význam spolupráce mezi sestrou a rodinou v průběhu hospitalizace. Příspěvek z konference "Sestra a rodina nemocného" pořádané IDV PZ v Brně, 14. května 1994. Svatošová, M. Hospice a umění doprovázet. 1. vyd. Praha: ECCE HOMO, 1995. Výrost, J., Slaměník, I. Aplikovaná sociální psychologie II. Praha: Grada, 2001. .

Požadavky

K udělení zápočtu je nezbytné:- splnění písemného testu, ověřujícího v kurzu nabyté znalosti;- aktivní účast na průběžném tutoriálu, což předpokládá splnění všech úkolů k zamyšlení a úkolů k textu uvedených ve studijní opoře.Splnění zápočtu je nezbytnou podmínkou připuštění ke kolokviu.Kolokvium probíhá formou diskuse v malé skupině studentů.

Garant

PhDr. Eva Klimentová, Ph.D.PhDr. Mgr. Naděžda Špatenková, Ph.D.

Vyučující

PhDr. Mgr. Naděžda Špatenková, Ph.D.