Předmět Sociálně psychologický výcvik - A (KSA / SPSV)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSA / SPSV - Sociálně psychologický výcvik - A, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Vymezení základních pravidel v komunikaci, kooperaci a participaci v rámci sociálně psychologického výcviku.2. Vytvoření chráněného bezpečného prostoru, techniky zaměřené na představování.3. Techniky sociálně psychologického výcviku zaměřené na poznávání druhých - verbální techniky, testování sociální intuice.4. Techniky sociálně psychologického výcviku zaměřené na poznávání druhých - neverbální techniky.5. Techniky sociálně psychologického výcviku zaměřené na poznávání druhých - projektivní techniky.6. Techniky sociálně psychologického výcviku zaměřené na facilitaci skupinových procesů - práce s kresbou.7. Techniky sociálně psychologického výcviku zaměřené na facilitaci skupinových procesů - dyadické techniky.8. Techniky sociálně psychologického výcviku zaměřené na podporu kooperace - skupinové techniky (verbální i neverbální).9. Techniky sociálně psychologického výcviku zaměřené na sebepoznání a sebehodnocení - verbální i neverbální techniky.10. Techniky sociálně psychologického výcviku zaměřené na sebepoznání a sebehodnocení - získávání zpětné vazby ostatních členů skupiny a skupinová reflexe prezentovaného sebepojetí.11. Techniky sociálně psychologického výcviku zaměřené na rozvoj komunikativních verbálních kompetencí.12. Techniky sociálně psychologického výcviku zaměřené na rozvoj komunikativních neverbálních kompetencí.13. Nácvik aktivního naslouchání a vcítění.14. Nácvik asertivních a sebeprosazujících technik, přesvědčování druhých, persuaze.15. Techniky sociálně psychologického výcviku zaměřené na poznání struktury a dynamiky skupiny.16. Nácvik technik relaxace a psychohygieny (Jacobsonova progresivní relaxace, relaxace v leže, v sedě, ve stoje, příp. Věchovského ochranná meditace).17. Nácvik verbálních technik poskytování opory a podpory druhým lidem (nácvik asertivní pochvaly, vyjadřování pozitivních emocí, technika "bodlák a růže" apod.).18. Nácvik neverbálních technik poskytování opory a podpory druhým lidem (pohlazení, haptický kontakt, práce s tělem).19. Nácvik technik abreakce negativních emocí a agresivních impulsů (nácvik dynamických technik ventilace).20. Nácvik technik práce s tělem vycházející z Pesso-Boyden terapie.21. Nácvik tělesně zakotveného prožívání v každodenním životě i v pomáhajícím procesu, reflektovaný nácvik tělesně zakotveného prožívání, tělesně zakotvené prožívání jako "rituál přechodu" mezi rozvíjenými kompetencemi, jeho místo a funkce v procesu sociální práce.22. Všímavá pozornost jako amplifikující faktor osobnostního rozvoje a determinanta pomáhajícího procesu, reflektovaný nácvik postoje všímavé pozornosti.23. "Loving kidness" jako motivační faktor empatického postoje sociálního pracovníka, reflektovaný nácvik postoje dobrotivosti a laskavosti.24. Skupinou sdílení prožívání ve vztahu k uvedeným rozvojovým technikám, skupinová reflexe a sebereflexe.
Získané způsobilosti
kompetence v rozsahu cíle předmětu
Literatura
- Bakalář, E. I dospělí si mohou hrát. Praha: ČTK - Pressfoto, 1976. - Frýba, M. Abhidhamma: základy meditativní psychoterapie a psychohygieny. Praha: 1991. - Frýba, M. Psychologie zvládání života (Psychology of Managing Life). Brno: FF MU, 1995. - Hájek, K. Focusing není psychoterapeutická technika, ale technika pro terapeuty. In: Konfrontace, časopis pro psychoterapii 25, č. 3, roč. 7, s. 35-40, Hradec Králové 1996. - Hermochová, S. Metody aplikované sociální psychologie I. Praha: UK, 1989. - Janoušek, J. Společná činnost a komunikace. Praha: Svoboda, 1984. - Junová, H. Neverbální komunikace. Sborník čs. logopedické společnosti. Praha, 1974. - Kondáš, O., Kratochvíl, S. Psychoterapia a reedukácia. Martin: Osveta, 1989. - Kratochvíl, S. Základy psychoterapie. Praha: Portál, 1997. - Křivohlavý, J. Jak si navzájem lépe porozumíme. Praha: Svoboda, 1998. - Výrost, J., Slaměník, I. Aplikovaná sociální psychologie III. - sociálně psychologický výcvik. Praha: Portál, 2001. - Watzlawik, P. Jak skutečná je skutečnost? Hradec Králové: Konfrontace, 1998. .
Požadavky
Na základě probraného učiva viz Obsah a Literatura.
Garant
PhDr. Mgr. Naděžda Špatenková, Ph.D.
Vyučující
PhDr. Mgr. Naděžda Špatenková, Ph.D.