Předmět Analýza způsobů zprostředkování (KZU / AZVKM)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KZU / AZVKM - Analýza způsobů zprostředkování, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
I) Analýza literárních, filmových a komiksových dělJak se dělá "autenticita" v literárním díle? Jak fikce vypovídá o našem aktuálním světě? Čím se liší fikční, historický a zpravodajský narativ? Jaký je vliv filmového obrazu na náš obraz světa?1) Analýza literárního díla. - povídkový soubor Miljenko Jergović: Sarajevské Marlboro. Olomouc 2008.Diskuse o studii Cohnová, Dorrit: "Signály fikčnosti. Naratologický pohled". In: Aluze, 2008, č. 1, s. 40-54.2) Projekce filmu. - Jasmila Žbanić (rež.): Grbavica. (2006).3) Dílčí analýzy a následná diskuse o uvedeném filmu.Diskuse o studii White, Hayden: "Historismus, historie a figurativní obraznost". Reflexe 1996, č. 16, s. 2/1-23.4) Analýza literárního díla. - povídkový soubor Adin Ljuca: Vytetované obrazy. Praha 2005.Diskuse o studii Doležel, Lubomír: "Fikční a historický narativ: setkání s postmoderní výzvou". In: Studie z české literatury a poetiky. Praha 20085) Projekce filmu. - Denis Tanović (rež.): Země nikoho (2001).6) Dílčí analýzy a následná diskuse o uvedeném filmu.Diskuse o studii Altman, Rick: "Sémanticko-syntaktický přístup k filmovému žánru". Iluminace 1989, č. 1.Diskuse na téma: Umělecké druhy a žánry - fikcionalita vs. faktualita?7) Analýza komiksu. - Joe Sacco: Bezpečná zóna GoraždeDiskuse o studii: Jost, Francois: "Realita/Fikce - Tam a zpět". In: Realita/Fikce - říše klamu. Praha 2006, s. 82-108.8) Projekce (hraného) dokumentu. - Radim Špaček (rež.): Mladí muži poznávají svět. 1996Diskuse: fikce jako výpověď o aktuálním světě (dílčí shrnutí)II) Analýza válečného zpravodajstvíProstřednictvím jakých žánrů informují média o konfliktu? Jaká je funkce narativu v žurnalistických žánrech (funkce příběhu; typy narativních promluv; autor jako garant informace nebo vypravěč?)?Míra přebírání informací a "úhlu pohledu" českého tisku ze zahraničních médií (moc, ideologie a informace). Míra vlivu vizuální informace v tisku (fotografie, novinový titulek jako obraz).9) Role domácích (jugoslávských) médií při rozpoutání a podněcování konfliktu, reflexe válečného konfliktu v chorvatských, srbských a bosenských novinách dnes.Diskuse o studiích Fulton, Helen: "Print News as Narrative" a "Analysing the Discourse of News".In: Fulton, Helen (ed.): Narrative and Media, Cambridge, Cambridge University Press 2005, s. 218-243; 245-267.Diskuse o studii Dunn, Anne: "Television News as Narrative". In: Narrative and Media, s. 140-152.10) Analýza zpravodajství v českých denících.Referáty: Lidové noviny, Hospodářské noviny, MF Dnes, Právo - a následná diskuse.11) Analýza zpravodajství českého bulvárního tisku.Referáty: dle vlastního výběru - a následná diskuse.12) Jak získáváme, vybíráme a utřiďujeme si informace o aktuálním světě?Závěrečné shrnutí a diskuse.
Získané způsobilosti
Analýza vybraných událostí.
Literatura
Doležel, Lubomír. Fikční a historický narativ: setkání s postmoderní výzvou. Altman, Rick. Sémanticko-syntaktický přístup k filmovému žánru. Cohnová, Dorrit. Signály fikčnosti. Naratologický pohled.
Požadavky
Zápočet: aktivní účast na semináři, četba zadané literatury, příprava na semináře, vypracovávání zadávaných úkolů.Kolokvium: rozprava nad esejí (min. 5 normostran) na dané téma aneb co jsme se na tomto semináři dozvěděli.
Garant
Mgr. Jiří Hrabal, Ph.D.