Předmět Praktikum TV žurnalistiky (KZU / PTVB)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KZU / PTVB - Praktikum TV žurnalistiky, Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Představení a komparace aktuálních televizních technologií, jednotlivé funkce v produkčním týmu2. Psaní scénáře (bodový, technický?) - stavba zprávy, reportáže3. Práce s kamerou - úvod: pravidla pro natáčení (rámování, pohyby kamery) (ukázky)4. Práce s kamerou - praxe: natáčení studentů a analýza studenty natočeného materiálu5. Práce reportéra před kamerou (stand-upy, rozhovory) + práce se zvukem - úvod (ukázky)6. Práce reportéra před kamerou + práce se zvukem - praxe7. Střihová skladba - úvod: volba záběrů, pravidla (jednoty směru pohledu, pohybu, pravidlo osy?) (ukázky)8. Střihová skladba - praxe: práce studentů na digitální online střižně a analýza jimi sestřihaného materiálu9. Postprodukce (využití podkresové hudby, titulků, ilustračních záběrů, obrazových efektů, grafiky, animací?) (ukázky)10. zpracování samostatného studentského úkolu - natočení krátké zprávy11. zpracování samostatného studentského úkolu - střih a postprodukce krátké zprávy12. prezentace samostatného studentského úkolu - projekce krátké zprávy a následná diskuze
Získané způsobilosti
Student si osvojí praktické kompetentce a profesní rutiny disponující ho k samostatné činnosti v dané specializaci a bude připraven na praktickou část státní závěrečné zkoušky.
Literatura
Beránek, P. Digitální video v praxi. Brno : Unis, 2001. ISBN 80-86097-63-3.Kučera, J. Filmová tvorba amatéra. Orbis, Praha 1961. Osvaldová, B. a kol.:. Praktická encyklopedie žurnalistiky. Praha 2002. Kučera, J. Střihová skladba ve filmu a v televizi. Praha, 1965.
Požadavky
Zápočet: k řádnému zakončení a udělení zápočtu musí posluchač absolvovat nejméně 2/3 seminářů a předložit splněné dílčí úkoly zadané v průběhu výuky. Student také předloží písemně vypracovaný technický scénář zpravodajského TV příspěvku a na konci semestru pak odevzdá na příslušném nosiči (VHS, DVD, miniDV?) samotný zpravodajský TV příspěvek.Kolokvium: obhajoba vypracovaného bodového scénáře a vytvořeného zpravodajského příspěvku.
Garant
Mgr. Jiří Vrba