Předmět Kondiční trénink (KAS / KKOTR)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KAS / KKOTR - Kondiční trénink, Fakulta tělesné kultury, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Zatížení a zatěžování jako adaptační podnět v kondičním tréninku fyziologické podmínky provznik adaptací, objektivní a subjektivní ukazatelé při posuzování velikosti zatížení arychlosti zotavení, únava.2. Efekt kondičního tréninku na změny v kardiovaskulárním, dýchacím, podpůrně-pohybovém systémua v energetice.3. Kondiční trénink jako složka sportovního tréninku současné pojetí a trendy, uplatněnívybraných specifických tréninkových zásad (principů).4. Současné přístupy v tréninku jednotlivých kondičních schopností teoretická východiska,specifika tréninku, funkční trénink, plánování tréninku (periodizace), tvorba tréninkovýchprogramů5. Aplikace poznatků o tréninku kondičních schopností ve vybraných sportovních odvětvíchvzhledem k trénovanosti, tréninkovému cyklu, vývojovým, pohlavním a dalším specifikům.6. Diagnostika kondičních pohybových schopností (monitorování efektů tréninkových programů):principy testování, metody (techniky), hodnocení druhů jednotlivých schopností (indikátory).8. Somatodiagnostika a její místo v kontextu teorie a praxe současného sportovního tréninku,implementace poznatků somatodiagnostiky s ohledem na výběr sportovců a na racionální řízenítréninkové činnosti z hlediska kondice, sportovní výkonnosti a zdraví.9. Analýza komplexu morfologických parametrů, metod a postupů somatodiagnostiky a jejíuplatnění v přípravě sportovců různých sportů.10. Vliv zátěže na mechanické vlastnosti tkání, změny ve tkáních vznikajících následkem zatíženípohybového system, možnosti ovlivnění změn.11. Vyšetření pohybového systému, diagnostika flexibility.12. Preventivní cvičení k předcházení sportovních úrazů a poškození, kompenzační cvičení provybraný sport.
Získané způsobilosti
Po absolvování předmětu se studenti dokážou orientovat v problematice kondičního tréninku, chápat jeho širokospektrální charakter a souvislosti s dalšími součástmi tréninkového procesu. Získají prohlubující znalosti a dovednosti v oblasti metodiky kondičního tréninku, které jim umožní realizovat kondiční trénink v různých sportovních odvětvích a manipulovat s tréninkovým zatížením s přihlédnutím k aktuálnímu stavu trénovanosti, vývojovým a dalším odlišnostem. Studenti se rovněž dokážou orientovat v problematice sportovní diagnostiky s ohledem na genderové diference, věk a druh sportovní činnosti. Získají základní kompetence pro využití konkrétních diagnostických metod a postupů s možností implementace do vlastní praxe. Osvojené poznatky a dovednosti umožní studentům řídit tréninkový proces s prioritním zaměřením na kondiční trénink.
Literatura
Riegerová, J., Přidalová, M., & Ulbrichová, M. (2006). Aplikace fyzické antropologie v tělesné výchově a sportu: (příručka funkční antropologie). Olomouc: Hanex. Hamar, D., & Lipková, J. (2001). Fyziológia telesných cvičení. Bratislava: Univerzita Komenského. Máček, M., & Radvanský, J. (2011). Fyziologie a klinické aspekty pohybové aktivity. Praha: Galén. Lehnert, M., Novosad, J., Neuls, F., Langer, F., & Botek, M. (2010). Trénink kondice ve sportu. Olomouc: Univerzita Palackého. Dovalil, J. et al. (2012). Výkon a trénink ve sportu. Praha: Olympia. Paoletti, S., Sommerfeld, P., & Veverková, L. (2009). Fascie: anatomie, dysfunkce, léčení. Olomouc: Poznání.
Požadavky
seminární práce (2x)prezentace (2x)metodický výstup rešerše vybrané publikace portfolio písemná a ústní zkouška
Garant
doc. PaedDr. Michal Lehnert, Dr.
Vyučující
doc. PaedDr. Michal Lehnert, Dr.prof. PaedDr. Rudolf Psotta, Ph.D.PhDr. David Smékal, Ph.D.