Předmět Kompenzační cvičení (KAT / KOMC)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KAT / KOMC - Kompenzační cvičení, Fakulta tělesné kultury, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Semináře1. Zápočtové požadavky, zásady bezpečnosti během výuky, organizační pokyny, přehled literatury.2. Tělesná cvičení ? jednotlivé druhy: cvičení uvolňovací, protahovací a posilovací; cvičenísebeuvědomovací a stabilizační; cvičení dechová a relaxační; cvičení rovnovážná, koordinační;cvičení pro rozvoj vytrvalosti, pro rozvoj síly a pro rozvoj rychlosti; cvičení kondiční,zdravotní a rehabilitační. Charakteristika kompenzačních cvičení, cíl, zásady při prováděnítělesných cvičení. Svalový systém ? svaly s převážně posturální funkcí a svaly s převážněfázickou funkcí.3. Základní cvičební polohy vyrovnávacích cvičení ? lehy (leh, leh pokrčmo, leh na břiše, leh naboku), vzpory a podpory, sedy (sed, sed pokrčmo, sed zkřižný skrčmo, sed na lavičce, sed nažidli), kleky (klek, klek sedmo), stoj.4. Uvolňovací cvičení, protahovací cvičení ? charakteristika, účinek, zásady, kontraindikace.Kroužení, komíhání, vytřásání, úlevové polohy. Fyziologické základy protahovacích cvičení:napínací reflex, ochranný útlum. Jednotlivé druhy pohybů ve vztahu k protahování. Strečink,strečinkové techniky s prvky PNF, pasivní strečink.5. Uvolňovací a protahovací cvičení zaměřená na horní končetiny a oblast pletence ramenního,oblast šíje a svalů prsních.6. Uvolňovací a protahovací cvičení zaměřená na vzpřimovač trupu a čtyřhranný sval bederní.Vertebrogenní obtíže.7. Uvolňovací a protahovací cvičení zaměřená na oblast pánve a dolní končetiny.8. Posilovací cvičení ? charakteristika, účinek, zásady, kontraindikace. Velikost odporu, výdrž,počet opakování, druhy kontrakce. Stabilizační cvičení.9. Posilovací cvičení zaměřená na dolní fixátory lopatek, svaly břišní, hýžďové svalstvo.10. Posturální vady ? vyrovnávací cvičení zaměřená na kyfotické držení těla, zvětšenou bedernílordózu, plochá záda a skoliotické držení.11. Vyrovnávací cvičení při oslabení dolních končetin. Kompenzační pomůcky.12. Cvičení dechová a relaxační.13. Plnění zápočtových požadavků.
Získané způsobilosti
Student získá teoretické znalosti a praktické dovednosti z oblasti kompenzačních cvičení. Je schopen aplikovat zásady správného uvolňování, protahování i posilování do konkrétních cvičebních tvarů. Dokáže korigovat jednotlivé cvičební polohy a stanovit kontraindikační působení při problémech s podpůrně-pohybovým systémem. Výběrem vhodných cviků je schopen cíleně ovlivnit svalový tonus příslušných svalových skupin tak, aby se zlepšilo držení jednotlivých tělesných segmentů a pozitivně se ovlivnilo držení těla.
Literatura
Hošková, B., Matoušová, M. (2007). Kapitoly z didaktiky zdravotní tělesné výchovy. Praha: Karolinum. Dostálová, I., & Miklánková, L. (2005). Protahování a posilování pro zdraví. Olomouc: Hanex. Dostálová, I., & Gaul Aláčová, P. (2006). Vyšetřování svalového aparátu. Olomouc: Hanex. Dobeš, M., & Dobešová, P. (2006). Základy zdravotního cvičení. [Havířov]: Domiga. Kabelíková, K.; Vávrová, M. (1997). Cvičení k obnovení a udržování svalové rovnováhy (průprava ke správnému držení těla). Praha: Grada Publishing. Srdečný, V., & Srdečná, H. (2001). Cvičení podle Klappa. Praha: Onyx. Dobešová, P. (2005). Cvičíme s měkkým míčem: cviků pro zlepšení pohybové koordinace a správné držení těla. Havířov: Domiga. Novotná, H. (2001). Děti s diagnózou plochá noha. Praha: Olympia. Novotná, H., & Kohlíková, E. (2000). Děti s diagnózou skolióza. Praha: Olympia. Bursová, M. (2005). Kompenzační cvičení. Praha: Grada. Delavier, F. (2007). Posilování: anatomický průvodce. České Budějovice: Kopp. Botlíková, V., & Kortánek, J. (2009). Pozdrav monitoru: cvičení pro všechny, které u počítače bolí tělo. Praha: Vašut. Srdečný, V., & Srdečná, H. (2001). Sebeuvědomování pohybem. Praha: Onyx. Nelson, A., G., & Kokkonen, J. (2009). Strečink na anatomických základech. Praha: Grada. Pilates World University. (2010). Anatomy for Pilates. London: Primal Pictures. Kazimír, J., & Klenková, M. (2007). Lady Pilates : cesta za zdravím, krásou a štíhlou linií. Praha: Ikar. Botlíková, V., Čermák, J., Chválová, O., & Dvořáková, H. (2000). Záda už mě nebolí. Praha: Jan Vašut.
Požadavky
80% docházka, seminární práce
Garant
doc. PhDr. Ludmila Miklánková, Ph.D.