Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Kineziologie pro pedagogickou praxi (KPK / KKIPE)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPK / KKIPE - Kineziologie pro pedagogickou praxi, Fakulta tělesné kultury, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

TÉMATICKÉ OKRUHY:- Pohyb a terminologické názvosloví pohybu.- Nitroděložní vývoj podpůrně-pohybového systému, tělesný růst a jeho specifika, vývoj motoriky v nitroděložním a postnatálním období života.- Nitroděložní a postnatální vývoj nervové soustavy a její řídící funkce v organizmu.- Posturální, lokomoční a komunikativní motorika.- Analýza podpůrně-pohybového systému z pohledu funkčních segmentů.- Analýza pohybových projevů.TÉMATA SEMINÁŘŮ:1. Pohyb a terminologické názvosloví pohybu.2. Nitroděložní vývoj podpůrně-pohybového systému, tělesný růst a jeho specifika.3. Vývoj motoriky v nitroděložním životě.4. Nitroděložní a postantální vývoj nervové soustavy a její řídící funkce v organizmu.5. Postnatální vývoj motoriky v jednotlivých vývojových obdobích - novorozenec, kojenec, batole, předškolní věk, mladší, straší školní věk, puberta, adolescent, dospělost, stáří.6. Řízení motoriky na jednotlivých úrovních nervové soustavy.7. Axiální systém.8. Pohyby v kraniocervikální oblasti, dolní krční páteře, trupu, v oblasti pánve.9. Horní a dolní končetina.10. Funkce horních a dolních končetin.11. Hrubá motorika.12. Jemná motorika, hodnocení některých vybraných parametrů jemné motoriky dle Vídeňského testu (Vienna test systém).13. Komunikační systém a motorika dýchání.

Získané způsobilosti

1. Student je orientován v terminologii kineziologie, zvládá terminologii posturální a lokomoční motoriky a řízení hybnosti.2. Charakteristika vývoje motoriky je soustředěna do jednotlivých vývojových období ontogeneze.3. Student je schopen na základě anatomických a kineziologických znalostí popsat jednotlivé pohybové projevy lidského těla.

Literatura

Gilroy, A. M. et al. (2009). Atlas of anatomy. New York, NY: Thieme Medical Publishers. Kučera, M., Kolář, P., Dylevský, I., et al. (2011). Dítě, sport a zdraví. Praha: Galén. Tichý, M. (2000). Funkční diagnostika pohybového aparátu. Praha: Triton. Trojan, S., Druga, R., Pfeiffer, J., et al. (2005). Fyziologie a léčebná rehabilitace motoriky člověka. Praha: Grada Publishing. Krečmar, B. (2002). Kineziologická analýza sportovního pohybu: studie lokomočního pohybu při jízdě na kajaku. Praha: Triton. Kračmar, B. (2002). Kineziologická studie sportovní lokomoční činnost. Rehab. Fyz. Lék., 9(3), 85-96. Dylevský, J., Kubálková, L., & Navrátil, L. (2001). Kineziologie, kinezioterapie a fyzioterapie. Praha: Manus. Lewit, K. (2003). Manipulační léčba v myoskeletární medicíně. Praha: Sdělovací technika. Dylevský, I. (2007). Obecná kineziologie. Praha: Grada. Kolář, P. et al. (2009). Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén. Janda, V., Herbenová, A., Jandová, J., & Pavlů, D. (2004). Svalové funkční testy. Praha: Grada. Kolář, P. (2001). Systematizace svalových dysbalancí z pohledu vývojové kineziologie. Rehab. Fyz. Lék., 8, 139-151. Janda, V., Poláková, Z., & Véle, F. Vyšetřování hybnosti. 3. vyd. Praha: Avicenum, 1981. Kračmar, B. (2004). Vývojová kineziologie a pohybové aktivity. , Tělesná výchova a sport mládeže, 70 (3), 12-17. Dylevský, I. (2003). Základy kineziologie. Praha: Triton. Dvořák, R. (2007). Základy kinezioterapie. Olomouc: Univerzita Palackého. Janda, V. (1985). Základy kliniky funkčních (neparetických) hybných poruch. Brno: Ústav pro vzdělávání, SZP.

Požadavky

- 80% docházka, aktivní účast na semináři, seminární práce a její prezentace

Garant

doc. RNDr. Miroslava Přidalová, Ph.D.

Vyučující

doc. RNDr. Miroslava Přidalová, Ph.D.