Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Kinantropometrie (KPK / KTPME)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPK / KTPME - Kinantropometrie, Fakulta tělesné kultury, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

TÉMATICKÉ OKRUHY:- Přehled antropometrických metod- Orientace v antropometrických bodech, somatických parametrech a indexech- Metody pro odhad tělesného složení- Typologie- Biologický věkTÉMATA SEMINÁŘŮ:1. Přehled základních antropologických metod - metody antropometrické, antroposkopické, přístrojová technika2. Základní antropometrické body, základní délkové, šířkové a obvodové parametry, kožní řasy3. Antropometrické měření, měření tělesného složení prostřednictvím přístrojové techniky InBody720, Tanita MC-418, Tanita 9804. Pokračování antropometrického měření, měření svalové síly digitálním multimyometrem a pinch grip, měření kostní denzity (EXA 3000), spirometrie5. Vyhodnocení antropometrického měření6. Relativní rozměry a indexy a jejich interpretace5. Speciální metody hodnocení individuálního vývoje6. Stanovení tělesného složení a srovnání metod na základě antropometrie a bioelelektrické impedance7. Hodnocení konstituce člověka, typologické školy8. Heath-Carterova typologie - stanovení somatotypu, vztah typologie a motoriky9. Hodnocení optimální hmotnosti, růstu a proporcionality vývoje10. Hodnocení stability a prediktability vývoje11. Interpretace denzitometrickýc výsledků (EXA 3000), svalové síly, spirometrických parametrů a testů jemné motoriky.12. Morfologie a funkce nohy

Získané způsobilosti

1. Student je orientován v terminologii kinantropometrie, umí definovat a určit základní antropometrické body a somatické rozměry.2. Student může prokázat zvládnutí diagnostických technik používaných v kinantropologické praxi. Je schopen je uplatnit při měření v praxi.3. Student dokáže prezentovat alespoň nejdůležitější somatické indexy a vztahy mezi jednotlivými somatickými parametry, biologickým věkem, tělesným složením a typologickými komponentami a aplikovat jej do sportovního tréninku a zdravého životního stylu.

Literatura

Bláha, P. et al. (1990). Antropometrie českých předškolních dětí ve věku od 3 do 7 let. Praha: Ústav sportovní medicíny. Riegerová, J., Přidalová, M., & Ulbrichová, M. (2006). Aplikace fyzické antropologie v tělesné výchově a sportu: (příručka funkční antropologie). Olomouc: Hanex. http://library.upol.cz/i2/i2.search.cls?ictx=upol&src=upol_us_cat-0&show_lim=0&field=T001&zf=UF_UPOL&term=c0001479Riegerová, J., & Přidalová, M. (2001). Hodnocení vztahů mezi ukazateli tělesného složení, podílem a distribuci tuku. Bull. Slov. Antropol. Spol., 3, 148-154. Riegerová, J., & Přidalová, M. (2003). Methodological aspects of body constitution evaluation - an analysis of anthropometric methodology. Acta Univ. Palacki. Olomuc. Fac. Cult. Physic. Gymn., 32, 61-65. Rikli, R. E. (2013). Senior fitness test manual. Champaign, Ill: Human Kinetics. Bláha, P., & Vignerová, J. (2001). Sledování růstu českých dětí a dospívajících: norma, vyhublost, obezita. Praha: Státní zdravotní ústav. Bláha, P. et al. (2006). Somatický vývoj současných českých dětí. Praha: UK. Přidalová, M. (2005). Somatodiagnostika studentů a studentek studijního programu tělesná výchova a sport na FTK UP. Olomouc: Miroslava Přidalová. Riegerová, J. (1994). Studium změn somatotypu dětí v období puberty (longitudinální sledování). Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého. Bláha, P., & Vignerová, J. (1999). Vývoj tělesných parametrů českých dětí a mládeže se zaměřením na rozměry hlavy (0-16 let). Praha: Státní zdravotní ústav.

Požadavky

80% docházka,seminární práce,teoretické zvládnutí diagnostických technik,vlastní měření a zpracování diagnostického záznamu, aktivita sudenta v semináři.

Garant

doc. RNDr. Miroslava Přidalová, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Tereza Podzimkovádoc. RNDr. Miroslava Přidalová, Ph.D.