Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Statistické zpracování dat (KSK / SZD)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSK / SZD - Statistické zpracování dat, Fakulta tělesné kultury, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1) Tvorba datové matice (v software Microsoft Excel a STATISTICA);2) Způsoby práce ve statistických software STATISTICA 10;3) Kontrola hodnot proměnných v datové matici a možnosti výpočtu dalších proměnných;4) Kontrola operacionalizace výzkumné otázky (hypotézy) v datové matici;5) Práce s funkcí filtr;6) Základní deskriptivní (popisná) statistika (způsob výběru adekvátních charakteristik vzhledem k typům dat);7) Možnosti analýzy vztahu mezi proměnnými (Spearmanův a Pearsonův korelační koeficient, parciální korelace);8) Základní inferentní (analytická) statistika I (ANOVA ? jednofaktorová, vícefaktorová, při opakovaných měřeních, Kruskall-Walisova ANOVA ? podmínky výběru a praktické použití);9) Základní inferentní (analytická) statistika II (neparametrická statistika ? Regresní analýza, Mann-Whitneyův U test, Wilcoxonův párový test ? podmínky výběru a praktické použití);10) Vymezení statistické a věcné významnosti rozdílu testovaných proměnných (p-level, koeficienty effect size) a její aplikace v konkrétních případech;11) Grafická prezentace výsledků (volba formátu tabulek a grafů, jejich tvorba);12) Interpretace graficky zpracovaných výsledků;13) Konkrétní statistické zpracování dat k vlastní diplomové práci.

Získané způsobilosti

Po absolvování předmětu by měl být student schopen dle konkrétního typu dat vybrat adekvátní nástroje deskriptivní a inferentní statistiky při řešení výzkumných problémů v biomedicínských oborech. Na vlastních datech, připravených v elektronické formě, by měl být student schopen aplikovat základní deskriptivní statistiku (aritmetický průměr, medián, modus, maximum, minimum, směrodatná odchylka, rozpětí) u celého souboru, stejně jako subsouborů vybraných podle funkce filtr. Z výsledků základní deskriptivní statistiky by měl být student schopen sestavit tabulky uplatnitelné v magisterské práci. Na základě operacionalizovaných výzkumných otázek či hypotéz a deskriptivní statistiky by měl být student schopen adekvátně vybrat vhodné testy inferentní statistiky.

Literatura

Laursen, B., Little, T. D., Card, N. A. Handbook of developmental research methods. New York, N.Y.:Guilford Press, 2012. ISBN 978-1-60623-609-3.Frömel, K. (2002). Kompendium psaní a publikování v kinantropologii. Olomouc: Univerzita Palackého. Reisenauer, R. (1970). Metody matematické statistiky a jejich aplikace. Praha: Československá akademie věd. Sigmund, E., & Sigmundová, D. (2011). Pohybová aktivita pro podporu zdraví dětí a mládeže. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. Thomas, J. R., & Nelson, J. K. (2001). Research methods in physical activity. Champaign: Human Kinetics. Pelikán, J. (2011). Základy empirického výzkumu pedagogických jevů. Praha: Karolinum. Chrástka, M. (1998). Základy výzkumu v pedagogice. Olomouc: Univerzita Palackého. Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého.

Požadavky

Statistické zpracování vlastních dat k magisterské práci a nezbytná účast v přímé výuce spojená s plněním dílčích úkolů ke zpracovávání dat.

Garant

doc. Mgr. Erik Sigmund, Ph.D.