Předmět Elektrotechnologie (KTE / ETCH)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KTE / ETCH - Elektrotechnologie, Pedagogická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Předmět Elektrotechnologie podává ucelený, didakticky transformovaný systematický přehled základních elektrotechnických materiálů: elektrovodičů, polovodičů, elektroizolantů, dielektrik a magnetických materiálů, jejich vlastností, aplikací a vybraných technologických procesů založených na interakci materiálů a elektromagnetického pole.
Získané způsobilosti
Student si prohloubí a rozšíří znalosti v oboru elektrotechnika o oblast elektrických strojů, přístrojů a elektroenergetiky.
Literatura
Stoffa, J. Elektrotechnológia. Bratislava : Alfa, 1994. ISBN 80-05-00799-X.Šavel, J. Elektrotechnologie : Materiály, technologie a výroba v elektrotechnice a elektronice. Praha : BEN, 2004. ISBN 80-7300-154-3.Rous, B. Materiály pro elektroniku a mikroelektroniku. Praha : SNTL, 1988. Škeřík, J. Plasty v elektrotechnice a elektronice. Praha : SNTL, 1991. ISBN 80-03-00657-0.Šesták, J. a Strnad, Z. aj. Speciální technologie a materiály. Praha : Academia, 1993. ISBN 80-200-0148-4.
Požadavky
Elektrotechnologie1. Technologie, základní technologické pojmy.2. Kvalita výrobku, spolehlivost a životnost.3. Stavba hmoty, základní pojmy, energetické hladiny elektronu. Vazby mezi atomy, molekula.4. Plyny v elektrotechnice.5. Kapaliny v elektrotechnice. 6. Pevné látky v elektrotechnice, monokrystaly.7. Polykrystalické látky, amorfní látky.8. Vodivé materiály, rozdělení vodičů, vlastnosti vodičů. 9. Supravodivé a kryovodivé materiály.10. Odporové materiály.11. Materiály pro kontakty, materiály pro pájky a tavné pojistky.12. Uhlík. Technologie výroby rezistorů.13. Polovodiče, charakteristika, pásový model.14. Pohyblivost nosičů náboje, vodivost polovodiče.15. Dotace polovodičů, poruchy v polovodičích, způsoby dotace.16. Polovodiče typu N a typu P.17. Přechod PN, vznik. Přechod PN bez vnějšího napětí a při přiloženém napětí.18. Voltampérová charakteristika přechodu PN.19. Metody vytváření přechodu PN.20. Technologie výroby polovodičových součástek.21. Montáž integrovaného obvodu.22. Izolanty a dielektrika, rozdíl mezi izolantem a dielektrikem, dielektrické ztráty.23. Relativní permitivita, ztrátový činitel.24. Sklo.25. Elektrokeramika, Azbest.26. Termoplasty.27. Reaktoplasty. 28. Elastomery.29. Silikony.30. Přírodní vláknité izolanty, nátěrové hmoty.31. Technologie výroby keramických a vinutých (fóliových) kondenzátorů.32. Technologie výroby slídových a sloupkových kondenzátorů.33. Technologie výroby vzduchových a elektrolytických kondenzátorů.34. Piezoelektrické látky, rezonanční jev.35. Kapalné krystaly.36. Magnetické materiály, princip, rozdělení.37. Vlastnosti magnetických materiálů, permeabilita, hysterzní smyčka.38. Typy magneticky měkkých materiálů a jejich použití.
Garant
Mgr. Martin Havelka, Ph.D.doc. Ing. Čestmír Serafín, Dr.
Vyučující
Mgr. Martin Havelka, Ph.D.doc. Ing. Čestmír Serafín, Dr.Mgr. Martin Havelka, Ph.D.doc. Ing. Čestmír Serafín, Dr.