Předmět Občanské právo a civilní proces 1 (SPK / OP1-D)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu SPK / OP1-D - Občanské právo a civilní proces 1, Právnická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Osnova pro předmět Občanské právo 1 - 5:1. Paradigma, základní charakteristika občanského práva.2. Místo občanského práva v systému práva.3. Systém občanského práva a systém soukromoprávního zákonodárství.4. Zásady občanského práva. Jejich postavení v soukromém právu.5. Normy a prameny občanského práva.6. Teoretickoprávní otázky právních skutečností.7. Právní úkon jako základní nástroj autonomie vůle. Teoretická východiska pojetí právních úkonů (teorie projevu, teorie vůle, smíšené teorie) a jejich význam v českém soukromém právu.8. Interpretace projevů vůle.9. Smlouva jako základní nástroj právní regulace v soukromém právu.10. Teoretické konstrukce osoby v právním smyslu.11. Předmět občanského práva. Pojetí věci a jeho důsledky v systému soukromého práva.12. Teorie věcných práv.13. Vlastnictví a vlastnické právo, jeho nabývání a ochrana. Teoretické problémy restituce majetku. Spoluvlastnictví.14. Věcná práva k věci cizí.15. Obligace jako teoretický problém občanského práva.16. Pojem odpovědnosti v mezioborových a v meziodvětvových souvislostech.17. Teoretické základy odpovědnosti za škodu. Objektivní a subjektivní odpovědnost. Legitimita objektivní odpovědnosti v právním státě.18. Teorie závazků z bezdůvodného obohacení.19. Teoretické aspekty dědického práva. Nabytí dědictví (delační princip a jeho modifikace). Problematika odpovdnosti dědiců za dluhy. Odkaz jako teoretický problém dědického práva.20. Teorie rodinného práva.
Získané způsobilosti
Doktorský studijní program.
Literatura
Kubeš, V. Dějiny myšlení o státu a právu ve 20. století se zřetelem k Moravě a zvláště Brnu. Vyd. 1. MU, Brno, 1995. Weinberger, O. Filozofie, právo, morálka. Brno: MU v Brně, 1993. Urfus, V. Historické základy novodobého práva soukromého. C. H. Beck, Praha, 1994. Tomsa, B. Idea spravedlnosti a práva v řecké filosofii. Bratislava, 1923. Svoboda, E. Ideové základy občanského práva. Vesmír, Praha, 1936. Tomsa, B., Veverka, V. Kapitoly z dějin filosofie práva a státu. Vyd. 1. Praha, Karolinum, 2005. Dworkin, R. Když se práva berou vážně. Praha, 2001. Fuller, L. L. Morálka práva. Oikoymenh, Praha, 1998. Weinberger, O. Norma a instituce (úvod do teorie práva). MU, Brno, 1995. Alexy, R. Pojem a platnosť práva. 1. vyd. Kalligram, Bratislava, 2009. Bárány, E. Pojmy dobrého práva. Poradca podnikateľa, Žilina, 2007. Kubeš, V. Právní filosofie XX. století: kantismus, hegelianismus, fenomenologie a teorie myšlenkového řádu. Vyd. 1. MU Brno, 1992. Knapp, V., Šálená, M. Problém nacistické právní filosofie. A. Čeněk, Dobrá Voda, 2002. Knapp, V. Vědecká propedeutika pro právníky. Praha, Eurolex - 3. přepracované vydání, 2003. Kelsen, H., Walter, R. Všeobecná teorie norem. MU Brno, 2000. Simmonds, N.E. Základní otázky právní vědy: spravedlnost, právo, práva. 1. vyd. Iuridicum Olomucense, 1997. Weyr, F. Základy filosofie právní (nauka o poznávání právnickém). Praha, 1920.
Požadavky
Samostudium, publikační činnost v odborném tisku, konzultace s přednášejícím
Garant
prof. JUDr. Milana Hrušáková, CSc.prof. JUDr. Jan Hurdík, DrSc.prof. JUDr. Ivo Telec, CSc.