Předmět Biotechnologické a biochemické informace (CRH / BTI)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu CRH / BTI - Biotechnologické a biochemické informace, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
První část cyklu seminářů bude zaměřena na práci s odbornou literaturou a literárními zdroji. Základní pojmy. Elektronické informační zdroje a jejich typy (bibliografické, plnotextové a hybridní; multioborové a specializované; volně dostupné a placené). Základy rešeršní strategie a tvorby rešeršního dotazu (klíčové slova, autor). Práce s výsledky vyhledávání - evaluace, třídění, export, získávání primárních dokumentů. Vybrané multioborové, specializované a citační databáze (PubMed, Web of Science, Biological Abstracts, Current Contens, JCR). Plnotextové databáze (Science Direct, SpringerLink). Základní pravidla pro praktické využití literárních zdrojů při přípravě vědecké publikace.Druhá část série seminářů bude věnována základním principům práce a vyhledávání informací v sekvenčních databázích NCBI (nucleotide BLAST, protein BLAST), jejích interpretaci a praktickému využití v biotechnologickém výzkumu. Srovnání sekvencí nukleových kyselin a proteinů, vyhledávání genů, identifikace proteinových domén.Forma seminářů - po úvodních teoretických přednáškách budou studenti samostatně řešit zadané problémové úkoly.
Získané způsobilosti
Po absolvování seminářů budou studenti schopni pracovat s vybranými multioborovými i specializovanými databázemi, sestavit rešeršní dotaz, pracovat s výsledky vyhledávání, získat plné texty primárních dokumentů a použít je při přípravě vědecké publikace. Rovněž budou schopni získat a interpretovat základní informace ze sekvenčních databází.
Literatura
1. On-line elektronické informační zdroje.
Požadavky
Pravidelná účast na seminářích, vypracování zadaných individuálních úkolů.
Garant
Georgios Komis, Ph.D.