Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Zoologický a hydrobiologický monitoring (EKO / ZHMON)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu EKO / ZHMON - Zoologický a hydrobiologický monitoring, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Předmět je koncipován jako série přednášek vybraných specialistůvěnovaných problematice teoretických a metodických východisek, přípravya provádění monitorování bezobratlých živočichů a obratlovců vterestickém a vodním prostředí. Výuka bude zaměřena především naprovádění monitoringu u entomofauny (motýli, brouci), edafonu (půdnífuana), vodních bezobratlých (hydrobiologický monitoring, monitoringobojživelníků a plazů, drobných savců, ptáků a vybraných druhů vlkýchsavců. Součástí výuky budou rovněž praktické demonstrace odchytovýchzařízení, značkovacích technik a dalších pomůcek nezbytných pro monitoring.

Získané způsobilosti

předmět zaměřený na získání znalostí, získání schopnosti aplikace poznatkůNa konci kurzu se očekává, že student bude:- mít znalosti o základních metodách a přístupech v monitoringu bezobratlých živočichů a obratlovců v terestickém a vodním prostředí - mít praktické znalosti s používání vybraných odchytových a monitorovacích metod

Literatura

Agosti, D., Majer, J.D., Alonso, L.E., Schultz, T.R. (eds.). Ants. Standard methods for measuring and monitoring biodiversity. Smithsonian Institution Press, Washington & London, 2000. Tufová, J., Tuf, I.H. Druhové bohatství půdních bezobratlých - metodologický artefakt. In: Štykar J., (ed.): Geobiocenologie a její využití v péči o les a chráněná území. MZLU Brno & Školský lesní podnik Masarykův les Křtiny, Geobiocenologické spisy, svazek č. 7: 107-114, 2003. Tuf, I.H., Tvardík, D. Heat-extractor - an indispensable tool for soil zoological studies. In: Tajovský, K., Schlaghamerský, J., Pižl, V. (eds.): Contributions to Soil zoology in Central Europe I. ISB AS CR, České Budějovice: 191-194, 2005. Janáčková, H., Štorkánová, A. (eds.). Metodika inventarizačních průzkumů zvláště chráněných území. AOPK ČR, Praha (www.nature.cz), 2004. Absolon K. (ed.). Metodika sběru dat pro biomonitoring v chráněných územích. ČSOP, Praha: 37-54. Kalandra P. Metody sběru a preparace brouků a motýlů. Plzeň, Pedagogické centrum, 1999. Novák K. (ed.). Metody sběru a preparace hmyzu. NČSAV, Praha, 1969. Spellerberg, I. F. Monitorování ekologických změn. Brno: Český ústav ochrany přírody, 187 p., 1995. Oborové Programy péče o zvláště chráněné druhy živočichů a příslušné metodiky. www.nature.cz. Mikátová, B.; Roth, P.; Vlašín, M. Ochrana obojživelníků. ÚVR ČSOP, Praha, 1991. Vorel, A., Kostkan, V., Marhoul, P., John, F., Nová P., Šafář, J. Program péče o populaci bobra evropského v České republice. AOPK ČR, 112 pp., 2006. Winkler, J.R. Sbíráme hmyz a zakládáme entomologickou sbírku. Praha, SZN, 1974. Walder, Ch. Towards European Biodiversity Monitoring (Směrem k evropskému monitoringu biodiversity). WWF institut, Veronica Brno (http://www.veronica.cz/dokumenty/biodiversity_monitoring.pdf), 2006.

Požadavky

Účast na terénní exkurzi a minimálně 80% účast na přednáškách.

Garant

doc. RNDr. Martin Rulík, Ph.D.

Vyučující

doc. RNDr. Martin Rulík, Ph.D.doc. RNDr. Martin Rulík, Ph.D.RNDr. Mgr. Ivan Hadrián Tuf, Ph.D.