Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Plochy technické praxe 1 (KAG / KPTP1)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KAG / KPTP1 - Plochy technické praxe 1, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Obecné rotační plochy:Otáčení kolem přímky.Základní pojmy, konstrukce bodů rotační plochy, tvořících křivek, hlavních meridiánů, konstrukce tečné roviny a normály v regulárním bodě rotační plochy.Řez rotační plochy rovinou, tečna v regulárním bodě křivky řezu.Řez rotační plochy tečnou rovinou.Průsečík přímky s rotační plochou.Průniky rotačních ploch pro osy rovnoběžné, různoběžné, mimoběžné, tečna průnikové křivky v regulárním bodě.Osvětlení rotačních ploch - metoda kuželová, kulová válcová, konstrukce meze vlastního stínu, vržený stín kružnice na plochu, stín vržený na sebe, mez vrženého stínu, body vratu na mezi vrženého stínu.Obrysy rotačních ploch v Mongeově projekci, pravoúhlé axonometrii a kosoúhlém promítání.Technické osvětlení rotačních ploch - mez vlastního stínu, stín vržený do nárysny, stín vržený do Pilletovy roviny, vržený stín kružnice na plochu, stín vržený na sebe.2. Rotační kvadriky:Definice rotačních kvadrik, základní pojmy.Typy rotačních kvadrik a jejich vlastnosti, regulární a singulární rotační kvadriky, homotetické kvadriky, projektivní vlastnosti rotačních kvadrik.Řezy rotačních kvadrik.Průsečíky přímky s rotační kvadrikou.Tečné roviny rotační kvadriky jdoucí danou přímkou.Průniky rotačních kvadrik pro osy rovnoběžné, různoběžné.Rovnoběžné osvětlení rotačních kvadrik - mez vlastního stínu, mez vrženého stínu, vržený stín kružnice na plochu, vržený stín na sebe.Obrysy rotačních kvadrik v Mongeově projekci, pravoúhlé axonometrii a kosoúhlém promítání.

Získané způsobilosti

3. Aplikace poznatků Studenti aplikují znalosti získané v zobrazovací metodách na témata souvisejíci s praktickým využitím.

Literatura

Urban A. Deskriptivní geometrie II. SNTL Praha, 1967. Piska R. Medek M. Deskriptivní geometrie II. SNTL Praha, 1966. Kadeřávek, Klíma, Kounovský. Deskriptivní geometrie II. ČSAV Praha, 1954. Machala F. Rotační plochy.

Požadavky

Nutná znalost učiva v rozshau bakalářské státní závěrečné zkoušky ze zobrazovacích metod (KAG/SZZZM) a projektivní gemetrie (KAG/SZZPG).Zápočet: odevzdat stanovený počet prací.Zkouška: rozumět probírané látce, umět odvodit konkrétní konstrukce z prostorové konfigurace.

Garant

RNDr. Lenka Juklová, Ph.D.