Předmět Molekulární toxikologie (KBB / MOLTX)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBB / MOLTX - Molekulární toxikologie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Molekulární toxikologie je obor toxikologie, který je primárně zaměřen na studium molekulárních a buněčných odpovědí, které zprostředkovávají vlastní toxicitu analyzovaných látek. Výsledky těchto analýz přispívají nejen k popisu základních mechanismů toxicity, ale zároveň umožňují porozumět systémovým dopadům toxického působení studovaných látek, které je nezbytné pro analýzu rizik a kontrolu ohrožení. Moderní studia molekulární toxikologie také pomáhají identifikovat řadu fyziologických mechanismů regulace buněčných funkcí, které jsou základem složitých interakcí chemikálií a biologických faktorů v organismu. Hlavním cílem tohoto kurzu je umožnit studentům pochopení základních mechanismů přispívajících k toxickému působení cizorodých látek, které negativně ovlivňují buněčné funkce, a poskytnout jim přehled moderních metodických přístupů k analýze toxicity na buněčné a molekulární úrovni.
Získané způsobilosti
Program kurzu navazuje na přednáškový cyklus Základy toxikologie (KBB/ZTOX), s tím, že po absolvování kurzu je student schopen:- popsat mechanismy založené na působení toxikantů na vnitrobuněčné receptory a kontrolu genové exprese; - popsat a definovat mechanismy regulace hlavních receptorových systémů zprostředkovávajících působení toxikantů (povrchové receptory, Ah receptor, PAS proteiny, pregnanový X receptor, konstitutivní androstanový receptor, receptory aktivované peroxizómovými proliferátory, interakce mezi receptory aktivovanými xenobiotiky);- popsat a definovat genetické a epigenetické faktory přispívající k susceptibilitě vůči toxickým faktorů vnějšího prostředí působícím na organismus;- popsat a definovat dopad účinku toxikantů na vnitrobuněčnou signalizaci (aktivita proteinkináz, redoxní signalizace, hypoxie, deregulace buněčného cyklu a programované buněčné smrti, dopad na přenašeče signálu aj.); - popsat a vysvětlit základní principy moderních metod studia mechanismů toxicity a prediktivních testů (principy toxikogenomiky a funkční genomiky v oblasti studia mechanismů působení toxikantů na buněčné a molekulární úrovni).
Literatura
Ramos K. Cellular and Molecular Toxicology (Comprehensive Toxicology vol. 2). Elsevier, 2010. Josephy P.D. a Mannervik B. Molecular toxicology. Oxford University Press, 2006.
Požadavky
70% test v rozsahu přednášek
Garant
doc. Ing. Radim Vrzal, Ph.D.
Vyučující
MUDr. Martina Vondráčkovádoc. Ing. Radim Vrzal, Ph.D.