Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Základy biochemie (KBC / SZZZB)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBC / SZZZB - Základy biochemie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Zkouška bude vyžadovat především znalosti získané v předmětu KBC/BCH:1. Aminokyseliny a peptidy. Sekvencování peptidů a problematika peptidových syntéz. Názvosloví peptidů. Přírodní peptidy: hormony, antibiotika, jedy a toxiny.2. Proteiny. Periodické struktury proteinů: alfa - helix a beta struktura (skládaný list). Terciární a kvartérní struktury proteinů. Allosterie. Stanovení Mr proteinů.3. Enzymy. Specifita a vztah k reakční rovnováze a aktivační energii reakcí. Podmínky enzymové aktivity. Enzymová kinetika. Rovnice Michaelise a Mentenové, význam Km, jednotky a stanovení enzymové aktivity. Aktivace enzymů. Reversibilní a ireversibilní inhibice. Typy reversibilních inhibicí. Třídění a názvosloví enzymů.4. Glykolýza a alkoholové kvašení. Přeměny pyruvátu. Pyruvátdehydrogenasový komplex.5. Citrátový cyklus. Oxidativní fosforylace - dýchací řetězec. Rozpojovače a inhibitory oxidativní fosforylace. Vysvětlení mechanismu tvorby ATP.6. Pentosafosfátový cyklus, regulace hladiny pentos a hexos. Metabolismus glykogenu a disacharidů. Glukoneogeneze. Regulace glukoneogeneze a glykolýzy.7. Lipidy. Metabolismus mastných kyselin, úloha karnitinu, odbourávání nasycených, nenasycených a větvených mastných kyselin. Tvorba ketolátek a jejich význam. Biosyntéza tuků a cholesterolu.8. Odbourávání aminokyselin, vztah k cyklu trikarboxylových kyselin. Močovinový cyklus.9. Fotosyntéza. C3 a C4 rostliny. Calvinův cyklus. Fotorespirace.10. Složky nukleových kyselin. Biosyntéza a odbourávání pyrimidinových a purinových nukleotidů. Struktura DNA a RNA. Proteosyntéza a kontrola genové exprese.

Získané způsobilosti

Úspěšným absolvováním budou ověřeny a potvrzeny znalosti disciplíny získané v průběhu studia

Literatura

BERG J.M., TYMOCZKO J. L., STRYER L. Biochemistry. New York, USA, 2007. ISBN 0-7167-8724-5.McKEE T., McKEE J. R. Biochemistry. An Introduction, WCB, Boston 1996. D. Voet, J. G. Voet and Ch. W. Pratt. Fundamentals of Biochemistry . New York, USA, 2006. ISBN 0-471-21495-7.

Požadavky

Požadavkem je prokázat na základě teoretického i praktického studia znalosti a schopnost orientace v problematice zkoušeného oboru.

Garant

doc. RNDr. Lenka Luhová, Ph.D.