Předmět Hlas, řeč, sluch (KBF / HRS)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBF / HRS - Hlas, řeč, sluch, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
- Anatomie hlasového a řečového ústrojí, dýchací cesty a hrtan, chrupavčitá kostra hrtanu, svaly a nervy ovládající nastavení hlasivek, struktura hlasivek.- Objektivní a subjektivní vlastnosti zvuku. Periodické a neperiodické zvuky, jejich časový průběh a spektrum. Základní frekvence a výška tónu. Základní bioakustické vlastnosti hlasu a řeči - frekvence, síla a spektrum.- Tvorba hlasu a řeči v hlasovém ústrojí člověka. Teorie zdroje a filtru.- Kmitání hlasivek, nastavení výšky a síly tónu, hlasové rejstříky.- Tvorba samohlásek v dutinách vokálního traktu, rezonance dutin, akustické rozlišení samohlásek - formanty.- Hlasový rozsah člověka a jeho měření pomocí hlasového pole.Hlasové poruchy a principy jejich léčby, hlasová hygiena.- Řeč: samohlásky versus souhlásky, artikulace, akustická analýza řeči, spektroskopie, automatické rozpoznávání řeči.- Akustické a fyziologické metody pro měření a vyšetření hlasu a řeči. Mikrofony, jejich frekvenční a směrové charakteristiky, "proximity" efekt. Základy digitalizace zvuku. Zvuková spektrografie (sonagrafie). Elektroglotografie (EGG). Fotoglotografie. Pneumotachografie. Přímé a nepřímé měření subglotického tlaku. Laryngoskopické metody: laryngoskopie, strobolaryngoskopie, vysokofrekvenční videolaryngoskopie, videokymografie- Sluch: anatomie sluchového orgánu (vnější, střední a vnitřní ucho), teorie slyšení, vnitřní a vnější vláskové buňky, vzdušné a kostní slyšení.- Sluchové pole. Práh sluchu. Intenzita zvuku a hladina intenzity. Akustický tlak a hladina akustického tlaku. Hladiny stejné hlasitosti. Základy psychoakustiky.- Metody vyšetření sluchu, základy audiologie: sluchové zkoušky ladičkami, audiogram, tympanografie, otoakustické emise, BERA.- Sluchové vady a jejich korekce, sluchadla.
Získané způsobilosti
Předmět zaměřený na získání znalostí.Definovat hlavní pojmy, popsat hlavní přístupy, prokázat teoretické znalosti pro řešení modelových problémů.
Literatura
Švec, J.G. Hlas, řeč, sluch (soubor přednáškových materiálů). KBF Př.F. Olomouc, 2014. Palková, Z. Fonetika a fonologie češtiny. Praha: Karolinum, 1994. Dršata, J. a kol. Foniatrie - hlas, Havlíčkův Brod: Tobiáš, 2011. Titze, I. R. Principles of voice production (second printing). Iowa City, IA: National Center for Voice and Speech, 2000. Havlík R. Sluchadlová propedeutika. Brno:Národní centrum ošetrovatelství a nelékarských zdravotnických oboru, 2008. Švec. J. Studium mechanicko-akustických vlastností lidského hlasu. Olomouc: Univerzita Palackého, Přírodovědecká fakulta, Katedra experimentální fyziky, 1996. Vybrané časopisecké publikace. Sedláček Karel. Základy audiologie. Praha: Státní zdravotnické nakladatelství, 1956. Mrázková, E., Mrázek, J., Lindovská, M. Základy audiologie a objektivní audiometrie. Medicínské a sociální aspekty sluchových vad, Ostrava: Ostravská univerzita, Zdravotně sociální fak., 2006.
Požadavky
- Složení ústní zkoušky- Vypracování zadaných domácích úkolů- Úspěšné zvládnutí možných písemných testů v průběhu semestru
Garant
RNDr. Jan Švec, Ph.D.
Vyučující
RNDr. Jan Švec, Ph.D.RNDr. Jan Švec, Ph.D.