Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Základy obecné a fyzikální chemie (KFC / ZOFCH)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFC / ZOFCH - Základy obecné a fyzikální chemie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

V úvodní části jsou posluchači seznámeni s výkladem terminologie, základních poznatků o chemické vazbě, chemických reakcích a skupenských stavech látek. V následující části je přednáška zaměřena na termodynamiku systémů a dějů. Je podán výklad všech termodynamických funkcí. V přednášce je dále věnována pozornost fázovým chemickým rovnováhám. Součástí přednášky jsou rovněž základní informace z elektrochemie a reakční kinetiky. Obsahem závěrečné přednášky jsou základní informace z koloidní chemie.Kurz obecné a fyzikální chemie zahrnuje přednášku a seminář a navazuje na něj laboratorní cvičení z fyzikální chemie.1. Základní pojmy. Chemické a fyzikální děje. Názvy a chemické vzorce2. Struktura atomu .Základy kvantové teorie.Kvantová čísla. Orbitaly3. Periodicita chemických a fyzikálních vlastností4. Plyny - ideální a reálný plyn. Zkapalňování plynů a kritický stav plynu.5. Kapaliny - vypařování kapalin a tlak nasycené páry. Povrchové napětí, Viskozita. Pevné látky - základy krystalografie, rtg.strukturní analýza, izomorfie, polymorfie6. Základy termodynamiky. Termodynamický děj a rovnováha. 7. První věta termodynamiky. Enthalpie, tepelná kapacita.8. Termochemie. Reakční tepla. Závislost reakčních tepel na teplotě.9. II. věta termodynamiky. Carnotův cyklus. Entropie. 10. Kriteria termodynamické rovnováhy. Gibbsova a Helmholtzova energie.11. III. věta termodynamiky.12. Chemický potenciál13. Fázové rovnováhy. Gibbsův zákon fází.14. Jednosložkové soustavy. Claussiova-Clapeyronova rovnice.15. Dvousložkové soustavy. Fázové diagramy dvousl. soustav. Parciální molární veličiny.16. Rozpustnost plynů v kapalinách. Raoultův zákon. 17. Ebulioskopie. Kryoskopie. Osmotický tlak. 18. Neomezeně mísitelné kapaliny. Omezeně mísitelné kapaliny. Prakticky nemísitelné kapl19. Rovnováha mezi kapalnou a pevnou fází. Rozdělovací rovnováha20. Chemická rovnováha. Podmínky chemické rovnováhy a afinita reakce. 21. Roztoky elektrolytů. Vývoj představ o elektrolytické disociaci. Silné elektrolyty. Aktivita22. Kyselina a zásada.. Kvantitativní popis protolytických rovnováh. Pufry.23. Transport iontů v roztocích. Elektrická vodivost. Teorie a měření iontové vodivosti.24. Galvanické články a elektrodové děje. Elektrodový potenciál. Klasifikace elektrod.25. Potenciometrické měření. Elektrolýza a chemické zdroje proudu.26. Základní pojmy reakční kinetiky. Typy chemických reakcí. Reakční rychlost, řád reakce 27. Závislost rychlostní konstanty na teplotě. Srážková teorie. Teorie aktivovaného komplexu.28. Koloidní soustavy

Získané způsobilosti

Definovat hlavní pojmy, popsat hlavní přístupy ve fyzikální chemii

Literatura

Fischer, O. a kol. Fyzikální chemie. SPN, Praha, 1983. Atkins P., W.:. Physical Chemistry. Oxford Univ. Press, 1998. Nevěčná, T.:. Příklady a úlohy z fyzikální chemie. PřF UP Olomouc., 1994. Žúrková, L.:. Všeobecná chémia. SPN, Bratislava, 1985.

Požadavky

Aktivní účast minimálně na 80% seminářůÚčast na přednáškách není povinná, ale je důrazně doporučená. Ústní zkoušce předchází test.

Garant

doc. RNDr. Libor Kvítek, CSc.doc. RNDr. Taťjana Nevěčná, CSc.

Vyučující

doc. RNDr. Libor Kvítek, CSc.doc. RNDr. Taťjana Nevěčná, CSc.