Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Geologické katastrofy a biotické krize (KGE / GKAT)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KGE / GKAT - Geologické katastrofy a biotické krize, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Geologický vývoj zemských litosfér a jeho projevy. Krátkodobé a dlouhodobé události a jejich vliv na zemský povrch. Geologické katastrofy a jejich antropocentrické pojetí. Endogenní a exogenní procesy a přehled významných katastrofických událostí v zemské historii - jejich příčiny, následky a dopady. Možná potenciální rizika na území České republiky. Druhá část přednášky obsáhne hlavní globální vymírání v geologické historii Země. Zdůrazněna je kambrická exploze života a velká biotická krize v závěru ordoviku, vymírání na konci devonu (hranice frasn/famen) a vymírání na konci křídy. U každého vymírání jsou diskutovány postižené skupiny organismů a dále jejich možné příčiny a důsledky.

Získané způsobilosti

Studenti by měli být schopni:- popsat geologický vývoj zemských litosfér a jeho projevy - klasifikovat krátkodobé a dlouhodobé události a definovat jejich vliv na zemský povrch - zdůvodnit antropocentrickou povahu přístupu ke geologickým katastrofám - vysvětlit příčiny, důsledky a dopady endogenních a exogenních procesů vedoucích ke katastrofickým událostem v historii Země - definovat existující potenciální rizika na území ČR - popsat a vysvětlit hlavní globální vymírání v geologické historii Země (velká biotická krize v závěru ordoviku, vymírání na konci devonu (hranice frasn/famen) a vymírání na konci křídy).charakterizovat tato vymírání z hlediska postižených skupin organismů a dále jejich možné příčiny a důsledky.

Literatura

Procházková, D. Aplikace studia zemětřesení v Československu. Geologický průzkum, Praha, 1990. Stanley, S., M. Exploring Earth And Life Through Time. W. H. Freeman and Comp., New York, 1992. Murck, B., W. - Skinner, B., J. Geology today: understanding our planet. J. Wiley and Sons, New York, 1999. Horti, J. Prírodné katastrofy. Príroda, Bratislava, 1988. Kukal, Z. Rychlost geologických procesů. Academia, Praha, 1983.

Požadavky

Vstupní požadavky: základní znalost mineralogie, petrografie, obecné geologie, příp. paleontologie. Kolokvium: znalost probíraných anomálních endogenních a exogenních geologických procesů a velkých vymírání v geologické historii Země.

Garant

Mgr. Tomáš Lehotský, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Tomáš Lehotský, Ph.D.