Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Experimentální medicína (LRR / EXMED)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu LRR / EXMED - Experimentální medicína, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Cílem vzdělávání v předmětu Experimentální medicína je osvojení si nejnovějších potřebných teoretických znalostí v oblasti molekulární medicíny, zejména se zaměřením na následující oblasti: Viry (DNA, RNA, retroviry), bakteriofágy- struktura, replikační cyklus, enzymy významné pro chemoterapii, virové a bakteriální infekce, vztah virových a nádorových onemocnění. Kmenové buňky a jejich biomedicínský význam. Molekulární a genetická podstata mutací, Buněčné a molekulární procesy transformované buňky (mutované, zasažené viry, bakteriemi), Molekulární alterace v nádorových buňkách, Citlivost/Resistence transformované buňky k chemoterapii, Molekulární podstata imunity (lymfocyty, imunoglobuliny, MHC, HLA); Využití molekulární biologie v diagnostice; Význam a podstata vybraných laboratorních technik používaných v rutinní praxi.

Získané způsobilosti

Osvojení si nejnovějších potřebných teoretických znalostí v oblasti molekulární medicíny, zejména se zaměřením na následující oblasti: Viry (DNA, RNA, retroviry), bakteriofágy- struktura, replikační cyklus, enzymy významné pro chemoterapii, virové a bakteriální infekce, vztah virových a nádorových onemocnění. Kmenové buňky a jejich biomedicínský význam. Molekulární a genetická podstata mutací, Buněčné a molekulární procesy transformované buňky (mutované, zasažené viry, bakteriemi), Molekulární alterace v nádorových buňkách, Citlivost/Resistence transformované buňky k chemoterapii, Molekulární podstata imunity (lymfocyty, imunoglobuliny, MHC, HLA); Využití molekulární biologie v diagnostice; Význam a podstata vybraných laboratorních technik používaných v rutinní praxi.

Literatura

Časopis Klinická onkologie. vydavatel ČLS JEP - průběžně. Časopis Onkológia. vydavatel: Solen, s.r.o. - průběžně. Další literatura dle aktuálního výběru přednášejících a studentů. Pecorino L. Molecular Biology of Cancer Mechanisms, Targets, and Therapeutics. Oxford University Press, Velká Británie. Kolář Z. a kol. Molekulární patologie nádorů. Epava, Olomouc, 2003. Nečas, O. Obecná biologie pro lékařské fakulty. HaH 2000, 2002. Rosypal S. Úvod do molekulární biologie. Grafex, Blansko. http://www.lem-olomouc.czAlberts, B. a kol. Základy buněčné biologie. Espero Publishing, Ústí nad Labem, 2001.

Požadavky

80% úspěšnost u zkoušky

Garant

doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D.