Předmět Chemie organokovových sloučenin (OCH / COS)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu OCH / COS - Chemie organokovových sloučenin, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Organokovová chemie je základem homogenní katalázy, která je nezbytná při "zelenější" (méně odpadu, větší selektivita) a tím pádem z ekologického i ekonomického pohledu efektivnější přípravě/výrobě chemikálií a léčiv. Mnoho polymerů (polyetylen, polypropylen, atd.) a detergentů jsou vyráběny s pomocí organokovové katalýzy. Organokovová chemie je také základem k porozumění mechanismu složitějších průmyslově důležitých procesů založených na heterogenní katalýze (např. hydrogenace olefinů, oxidace CO, atp.). Organokovové sloučeniny jsou také využívány jako prekursory při přípravě polovodičů (AlN, GaAs, atp). Silikonové pryže jsou pak samy využívány jako konečné produkty.Přednáška č. 1 Úvod do chemie organokovových sloučenin, oxidační stavy a elektronové pravidloPřednáška č. 2 Přehled typů struktur a jejich reakcí, charakterizace organokovových sloučenin, a porovnání reaktivity mezi kovy tranzitními kovy a kovy z hlavních skupinyPřednáška č. 3 Organokovové sloučeniny prvků hlavních skupin - úvodPřednáška č. 4 Organolitné sloučeninyPřednáška č. 5 Organohořečnaté sloučeninyPřednáška č. 6-8 Organokovové sloučeniny mědi,zinku a křemíkuPřednáška č. 9 Organokovové sloučeniny přechodových kovů úvod a homogenní katalýzaPřednáška č. 10 Ligandy a jejich substitucePřednáška č. 11-12 Mechanismus reakcí katalyzovaných pomocí přechodových kovů (inzerce a eliminace; oxidativní adice a reduktivní eliminace).Přednáška č. 13 Karbeny, karbenoidy a metateze
Získané způsobilosti
Po absolvování kurzu by student měl být schopen:- Být schopen správně ohodnotit stabilitu a reaktivitu libovolného komplexu.- Navrhnout pravděpodobný reakční mechanismus reakce díky "paralele" s jedním ze "standardních" kroků vyskytujícím se při kovy-katalyzovaných reakcí.- Využití stereo-elektronických argumentů při předpovědi vlivu reaktantů, kovu nebo ligandů na výsledek reakcí.
Literatura
Kašpárek, F. (1991). Chemie organokovových sloučenin. Olomouc: Univerzita Palackého. Kašpárek, F. (1993). Chemie organokovových sloučenin. Díl 2, Deriváty přechodných kovů. Olomouc: Univerzita Palackého. Greenwood, N. N., Earnshaw, A., & Jursík, F. (1993). Chemie prvků. Praha: Informatorium. Březina, F., & Pastorek, R. (1991). Koordinační chemie. Olomouc: Rektorát Univerzity Palackého.
Požadavky
Student/Studentka musí získat 12 bodů z 20 při zápočtové písemce.Úspěšné napsání zápočtové písemky je nezbytným předpokladem k přihlášení se na zkoušku.
Garant
RNDr. Jiří Pospíšil, PhD.
Vyučující
RNDr. Jiří Pospíšil, PhD.