Předmět Teorie elektromagnetického pole (OPT / PGSEP)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu OPT / PGSEP - Teorie elektromagnetického pole, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Maxwellova teorie elektromagnetického pole: Zdrojové veličinypole, základní veličiny pole ve vakuu, základní veličiny pole v látkovémprostředí.Základní rovnice Maxwellovy teorie: Maxwellovy rovnicev diferenciálním a integrálním tvaru, materiálové vztahy a kategorizacelátkových prostředí, hraniční podmínky Maxwellových rovnic.Zvláštní typy polí: Elektrostatické pole, magnetostatické pole,pole stacionárních proudů, kvazistacionární pole a soustava proudovýchobvodů.Nestacionární pole: Zákony zachování energie a hybnosti, stanovenípole užitím retardovaného skalárního a retardovaného vektorovéhopotenciálu, zobecnění multipólového rozvoje, stanovení pole užitímpolarizačního a magnetizačního potenciálu.Pole oscilujícího dipólu: Výpočet pole oscilujícího elektrickéhodipólu s vynuceným momentem, výpočet pole Hertzova oscilátoru, význačnésměry a zóny pole oscilujícího dipólu, energetická bilance pole, polemagnetického oscilujícího dipólu.Šíření elektromagnetických vln v neomezeném prostředí: Šíření vlnv bezeztrátovém prostředí, šíření vln ve ztrátovém prostředí, šíření vlnv dielektrických dvojosých a jednoosých anizotropních krystalech,optická aktivita krystalů.Chování vln na rozhraní dvou prostředí: Odvození zákona lomu aodrazu a Fresnelových vzorců na rozhraní dvou bezeztrátových prostředí,odraznost a propustnost rozhraní dvou bezeztrátových prostředí azávislost těchto vlastností na úhlu dopadu, úplný odraz na rozhranídvou bezeztrátových prostředí, odraz a lom na rozhraní bezeztrátového aztrátového prostředí.Ohyb vln na neproniknutelné překážce: Kirchhoffův integrální vzoreca jeho předpoklady, výpočet amplitudy optického rozruchu v případěbodového zdroje, Fraunhoferův ohyb na obdélníkovém a kruhovém otvoru,Fresnelův ohyb na hraně.Požadavek ke zkoušce:Znalosti v rozsahu přednášené problematiky
Získané způsobilosti
Předmět zaměřený na schopnost hodnoceníHodnotit konkrétní metody a postupy, vysvětlit aspekty a výsledky týkající se dané problematiky, integrovat poznatky, předpovídat řešení, hodnotit výsledky a formulovat závěry.
Literatura
Jackson, J.D. Classical electrodynamics. J. Wiley New York, 1962. Čechová, M. Elektromagnetické vlny. UP OLomouc, 1998. Panofski, W., Phillips, M. Klassičeskaja elektrodinamika. Gosudarstvennoje Izdateľstvo Fiziko--matematičeskoj Literatury, Moskva, 1963. Born, M. - Wolf, E. Principles of optics. Pergamon press New York, 1993. Čechová, M., Vyšín, I. Teorie elektromagnetického pole. UP Olomouc, 1998. Kvasnica, J. Teorie elektromagnetického pole. Academia, Praha, 1985. Stratton, J.A. Teorie elektromagnetického pole. SNTL Praha, 1975.
Garant
prof. RNDr. Jiří Bajer, CSc.