Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Experimentální metody 3 (SLO / BEM3)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu SLO / BEM3 - Experimentální metody 3, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci (UP).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

- Rezonátorová optika. Módy rezonátorů. Fabry-Perotův filtr. Výpočty stability prázdných rezonátorů. Difrakční teorie rezonátorů. Rezonátory s nelineárními prvky. Měření modové struktury laserů. Výběr módů laserů.- Generace ultrakrátkých optických impulsů z pevnolátkových laserů. Diagnostika ultrakrátkých pulsů.- Základy experimentální spektroskopie. CCD spektrometr. Spektrometr s rotující mřížkou. Monochromátory.- Detekce fotonů. Lavinové fotodiody, SPCM moduly. Smyčkové detektory. Intenzifikované CCD kamery. Koincidenční detekce. Převodníky čas-amplituda. Jednokanálové a multikanálové analyzátory.- Záznam a analýza modulovaných signálů. Měření v časové a spektrální oblasti. Digitální osciloskopy. Spetrální analyzátory.- Vláknová interferometrie. Machův-Zehnderův interferometr v jednomodových optických vláknech. Optimalizace na maximální vizibilitu. Stabilita interferometru.- Interferometrie s volnými svazky. Machův-Zehnderův a Michelsonův interferometr. Interferometrie v bílém světle.- Interference a autokorelace. Vztah mezi spektrem zdroje a autokorelační funkcí. Souvislost s vizibilitou interference.- Intenzikované CCD kamery a kamery s elektronovou multiplikací. Režimy činnosti. Šumy a účinnosti. Optimalizace čtení dat z kamer.- Generace druhé a třetí harmonické. Optimalizace na maximální konverzní účinnost.- Generace bílého kontinua. Generace rozdílových frekvencí. Optický parametrický zesilovač.- Generace korelovaných párů fotonů typu I a II. Geometrie a výpočty orientace krystalů. Periodicky pólované materiály.- Homodynní detekce. Kvadraturně stlačené stavy světla. Principy a konstrukce homodynního detektoru pro kontinuální a pulsní režim.- Generace druhé harmonické a druhé subharmonické ve fotonických nanostrukturách.- Navazování laserových svazků do optických vláken. Prostorová filtrace.- Interference čtvrtého řádu, Hong-Ou-Mandel.- Počítačové řízení experimentu a sběr dat.- Elektronika pro měření synchronních událostí TAC, SCA, časové analyzátory.- Polarizace světla, použití polarizačních stavů světla v optických signálech na jednofotonové úrovni. Generace, úprava a detekce.- Měření složek tenzoru malé deformace užitím metody korelace polí koherenční zrnitosti. Tenzor malé deformace, vysvětlení principu metody, modifikace metody pro měření v oblasti nanoposuvů, praktická ukázka měření statické a dynamické translace tělesa ve směru normály a tečny jeho povrchu.- Měření posunutí tuhého tělesa užitím digitální fotografie na bázi koherenční zrnitosti, vysvětlení principu metody, praktická ukázka měření statické translace tělesa.- Využití metody DESPI (Digital Electronic Speckle Pattern Interferometry) ke studiu deformací tělesa.- Využití metody Shearography pro nedestruktivní testování skrytých defektů v materiálech.- Využití holografické interferometrie pro experimentální měření.

Získané způsobilosti

Předmět zaměřený na získání schopnosti aplikace poznatků.Postavit jednoduché optické a optoelektornické experimentální sestavy, aplikovat optické měřicí metody a metody analýzy dat, používat moderní optické a elektronické přístroje.

Literatura

Časopisecká a firemní literatura. Mandel, L.; Wolf, E. Optical Coherence and Quantum Optics. Cambridge University Press, 1995. Saleh, B.E.A., Teich, M.C. Základy fotoniky. Matfyzpress, Praha, 1994.

Požadavky

Znalost tématu, schopnost diskutovat o tématu v širších souvislostechSložení zkoušky

Garant

doc. RNDr. Ondřej Haderka, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Karol Bartkiewicz, Ph.D.Mgr. Antonín Černoch, Ph.D.doc. RNDr. Ondřej Haderka, Ph.D.Hyungkyu Han, M.Sc.RNDr. Pavel Horváth, Ph.D.Mgr. Karel Lemr, Ph.D.Bc. Ing. Václav Michálek, Ph.D.RNDr. Pavel Pavlíček, Ph.D.doc. Mgr. Jan Soubusta, Ph.D.RNDr. Petr Šmíd, Ph.D.