Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Životní prostředí a doprava (KDPD / PZZPP)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KDPD / PZZPP - Životní prostředí a doprava, Dopravní fakulta J. Pernera, Univerzita Pardubice (UPa).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Globální a lokální problémy ochrany a tvorby životního prostředí.Motorová paliva a jejich vliv na životní prostředí (I - výroba, složení).Motorová paliva a jejich vliv na životní prostředí (II - benzíny: vlastnosti, zkoušení).Motorová paliva a jejich vliv na životní prostředí (III - motorové nafty: vlastnosti, zkoušení).Environmentální aspekty výroby a používání alternativních paliv.Snižování obsahu škodlivin ve výfukových plynech.Bezpečnost a hygiena práce s ropnými výrobky.Ochrana ovzduší - znečišťování ovzduší, emise, imise, druhy smogu, vznik inverze.Antropogenní narušování ozonové vrstvy. Skleníkový efekt.Voda - funkce v životním prostředí. Vlastnosti a metody zkoušení.Odpadní vody a jejich vliv na recipient, čištění odpadních vod, činnost ČOV.Kontaminace půd z dopravy. Zneškodňování ropných havárií.Odpady - rozdělení, technologie a zařízení na zneškodňování odpadů.Informační systémy a legislativa v oblasti péče o životní prostředí.

Získané způsobilosti

Absolvováním předmětu posluchač získá přehled o působení dopravy na jednotlivé složky životního prostředí, o vlastnostech provozních hmot ve vztahu k životnímu prostředí a o konkrétních technických řešeních vybraných environmentálních problémů. Umí aktivně pracovat s elektronickými informačními zdroji. Je podrobně se seznámen s vlastnostmi paliv, maziv, brzdových kapalin a chladicích kapalin používaných v dopravě, orientuje se v používaných zkušebních metodách a má v této oblasti praktické laboratorní zkušenosti.

Literatura

ADAMEC V. a kol. Doprava, zdraví a životní prostředí. Grada Praha, 2008. MACHALÍKOVÁ, J. a kol. Životní prostředí - Návody na cvičení. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2001. DIRNER, V. a kol. Ochrana životního prostředí. Ostrava: VŠB-TU, 1997. ISBN 80-7078-490-3.ŠKAPA, P. Doprava a životní prostředí I, II, III. VŠB-TU Ostrava, 2004. Hlavňa, V. a kol. Dopravný prostriedok a životné prostredie. VŠDS Žilina, 1996. ISBN 80-7100-309-9.Vlček, J., Drkal, F. Metodické prostředky pro životní prostředí. ČVUT, 1994. ISBN 80-01-01166-6.Vlček, J., Drkal, F. Technika a životní prostředí. ČVUT Praha, 1994. ISBN 80-01-01199-2.

Požadavky

Zápočtem se potvrzuje, že se student prezenční formy studia zúčastňoval v požadované míře povinné výuky a že splnil požadavky, jimiž bylo udělení zápočtu podmíněno. Podmínky udělení zápočtu určuje vyučující. Je vyžadována aktivní účast na cvičeních (absolvování všech praktických cvičení a odevzdání vyhovujících protokolů z nich).Zkouška z předmětu (forma, obsah, trvání) je stanovena v souladu se Studijním a zkušebním řádem UPa. Podmínkou účasti na zkoušce je získání zápočtu.Zkouška se skládá z písemné a ústní části. Úspěšné absolvování písemné části zkoušky je předpokladem účasti na ústní zkoušce.Student musí v průběhu semestru na cvičeních samostatně absolvovat praktické úlohy, při závěrečné zkoušce musí prokázat, že rozumí probraným tématickým okruhům a řešeným problémům. Konkrétní požadavky sdělí studentům vyučující v prvním týdnu semestru.

Garant

doc. Ing. Miroslav Tesař, CSc.

Vyučující

Ing. Marie SejkorováIng. Marie Sejkorová