Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Imunologie a vyšetřovací imun. metody (FCH / SB016)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu FCH / SB016 - Imunologie a vyšetřovací imun. metody, Fakulta chemicko-technologická, Univerzita Pardubice (UPa).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Sylabus předmětu Imunologie za zimní a letní semestr.

Získané způsobilosti

Posluchač po absolvování předmětu je schopen pochopit mechanismy imunitní obrany, nespecifického a specifického rozpoznávání cizorodých agens i vlastních struktur v organismu. Zná principy základních vyšetřovacích metod používaných v biochemii a imunologii.

Literatura

Roitt I. Essential immunology, Blackwell Science, 1997. nullStittes D.P., Terr A.I.:. Základní a klinická imunologie, Victoria publishing, 1994. Bartůňková, Paulík. Vyšetřovací metody v imunologii, Grada 2005. Václav Hořejší, Jiřina Bartůňková. Základy imunologie. Triton, 1999, 2001.

Požadavky

Zkoušené okruhy: Obecně sylabus imunologie a imunoanalytické vyšetřovací metody.I. Státní závěrečná zkouškaImunologie a imunoanalytické vyšetřovací metody1. Historie a zařazení oboru. Úloha a mechanismy fungování imunitního systému. 2. Přehled orgánů a buněk imunitního systému. 3. Adhezívní molekuly, cytokiny, PAMP, PPR. Způsoby mezibuněčné komunikace a nitrobuněčné přenosy signálu. 4. Pojmy antigen, hapten, jejich vlastnosti. 5. HLA systém člověka, význam, genetika, molekulární struktura. Prezentace antigenů ve spojení s HLA, restrikce. 6. Fagocytující buňky, charakteristika. Fagocytóza, popis fází. Cidie na kyslíku závislá a nezávislá. 7. Vlastnosti a úloha žírných buněk, bazofilů. 8. Cytotoxické působení NK buněk. 9. Komplementový systém, způsoby aktivace, aktivátory. 10. Imunobiologie zánětu, fáze, endogenní a exogenní příčiny, buněčné a humorální složky. Proteiny akutní fáze. 11. Zánik buněk, apoptóza, nekróza. 12. Molekuly rozpoznávající antigen, popis molekulární struktury. Třídy protilátek, idiotyp, biologická role. Přirozené protilátky. 13. Lymfocyty B, vývoj, charakteristika stadií, aktivace B lymfocytů. 14. Lymfocyty T, subpopulace a jejich vztahy, úloha v organismu. Aktivace T lymfocytů, cytokiny, homing lymfocytů. 15. Imunitní reakce založené na T lymfocytech. Vznik protilátkové odpovědi, primární a sekundární. Pojmy afinitní maturace, izotypové přepnutí.16. Podstata diverzity receptorů pro antigen. Vznik imunologické tolerance, centrální a periferní. 17. Regulace imunitní odpovědi, idiotypová síť. 18. Imunitní systém sliznic a kůže. 19. Ontogeneze a stárnutí imunity. 20. Imunita a infekce, virus HIV. 21. Imunologické základy imunopatologických reakcí. Alergické odpovědi, význam IgE, alergeny. Autoimunita, asociace HLA molekul s chorobami, cílové struktury. 22. Nádorové antigeny, nádorové buňky, protinádorová imunita, možnosti terapie - TIL, LAK. 23. Imunitní nedostatečnost, definice primárních a sekundárních deficitů. 24. Základní pojmy v imunologii transplantací a krevní transfúzi. Úloha HLA antigenů, odvrhování štěpu, vyšetřování HLA systému. 25. Principy vakcín, možnosti terapie v klinické imunologii v příkladech. 26. Vyšetření parametrů humorální imunity: imunoglobuliny, specifické protilátky, cytokiny, složky komplementu, sérové proteiny. 27. Vyšetření parametrů buněčné imunity: separace a izolace buněk, princip a použití průtokové cytometrie. Metody vyšetřování apoptózy. Laboratorní diagnostika alergií. Vyšetřování fagocytózy. Funkční testy lymfocytů. Metody průkazu antigenů ve tkáních.28. Úvod do imunochemie, metody aglutinace, precipitace. Imunodifúzní metody, hemolytické metody.29. Imunoanalytické metody s indikátory (EIA testy), EIA testy v klinické praxi. Elektroforetické metody, detekce paraproteinů.

Garant

prof. RNDr. Zuzana Bílková, Ph.D.Mgr. Marcela Slováková, Ph.D.