Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Klinická biochemie (KBBV / SM078)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KBBV / SM078 - Klinická biochemie, Fakulta chemicko-technologická, Univerzita Pardubice (UPa).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Biopolymery, význam a chemická struktura2. Složení eukaryotní buňky a biochemický význam jednotlivých organel3. Kódované aminokyseliny, struktura a jejich biologický význam4. Peptidy a bílkoviny, struktura, klasifikace a biochemické vlastnosti5. Acylglyceroly a fosfoacylglyceroly, struktura, význam a funkce6. Steroidy, struktura, význam a biologické funkce7. Vitamíny, klasifikace, význam a funkce v organizmu8. Nukleové kyseliny, struktura, význam, funkce v organizmu, komplementarita bazí9. Genetický kód a jeho význam v přenosu biologické informace10. Enzymy, klasifikace, názvosloví a kinetika enzymových reakcí11. Inhibice enzymových reakcí, linearizace rovnice Michaelis-Mentenové12. Kofaktory oxidoreduktas a transferas, struktura a funkce13. Proteosyntéza, lokalizace, význam a průběh14. Dýchací řetězec, oxidační fosforylace a její význam15. Citrátový cyklus, lokalizace, popis a jeho význam pro metabolismus16. Odbourání hexos v organotrofních organizmech17. Pentosový cyklus, význam, lokalizace, průběh a poruchy18. Odbourání mastných kyselin (nasycených i nenasycených) a glycerolu19. Metabolismus bílkovin, enzymatické štěpení, transaminace a odbourání uhlíkových koster aminokyselin. Kreatin, ktreatinin.20. Ornithinový cyklus, lokalizace, význam a popis21. Hormonální regulace glykémie, metabolické změny při diabetu22. Trávení a vstřebávání lipidů, účast enzymů a žlučových kyselin a poruchy trávení a vstřebávání lipidů23. Lipoproteiny. Metabolismus chylomiker, biochemismus adipocytu24. Metabolismus VLDL, LDL, IDL, HDL. Transport cholesterolu krví25. Odbourávání hemoglobinu. Žloutenky a biochemický výklad jednotlivých typů26. Ateroskleróza - účast buněk cévní stěny, trombocytů, lipoproteinů a makrofágů27. Ateroskleróza - rizikové a ochranné faktory28. Dislipoproteinémie29. Mediátory zánětu30. Úloha biochemických změn při nádorovém bujení31. Biochemie trávení a vstřebávání sacharidů, poruchy32. Syntéza hemu, porfyrie, struktura hemoglobinu, hemoglobinopatie33. Metabolismus fruktosy a galaktosy, syntéza a odbourávání glykogenu - glykogenózy34. Poruchy srážení krve, poruchy funkce ledvin, acidobazické rovnováhy35. Vznik a odstraňování amoniaku, vrozené a získané defekty ornithinového cyklu36. Syntéza a odbourávání purinových nukleotidů. Poruchy metabolismu37. Biochemie onemocnění zažívacího traktu, jater a pankreatu38. Poruchy regulace krevního tlaku, poruchy metabolismu svalu (kosterního srdečního)39. Obecný způsob účinku hormonů, poruchy sekrece hypofýzy a štítné žlázy40. Poruchy sekrece kůry a dřeně nadledvin a pohlavních hormonů

Literatura

VOET D., VOETOVÁ J.G. Biochemie, Victoria publishing Praha 1994. VODRÁŽKA Z. Biochemie 1 - 3, Academia Praha 1992. NĚMEČKOVÁ A. Lékařská chemie a biochemie, Avicenum, Osvěta 1990. ŠTERN P. a KOL. Obecná a klinická biochemie pro bakalářské obory studia, Nakladatelství Karolinum 2005. MASOPUST J. Požadování a hodnocení biochemických vyšetření I. a II. část. Avicenum - Zdravotnické nakladatelství, Praha 1990. MATHEWS CH. K., van HOLDE K. E., AHERN K. G. Biochemistry , Addison Wesley Longman Inc., San Francisco USA, 2000. DRŠATA J. Sylaby přednášek z patobiochemie, interní materiál pro posluchače IV. Ročníku KBBV, Univerzita Pardubice, 1998. DZÚRIK R. Štandardná klinickobiochemická diagnostika. Vydavateľstvo Osveta, 1996.

Požadavky

Zodpovězení jedné otázky z přehledu probrané látky před zkušební komisí, zodpovězení otázek členů komise k zadanému okruhu znalostí a odborná diskuse klinickobiochemického významu konkrétních analytů. Znalost základních fyziologických a patologických hodnot analytů, jejich diagnostický význam a experimentální postup pro stanovení určených analytů.

Garant

prof. Ing. Alexander Čegan, CSc.PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.