Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Česká literatura v proměnách století I (KLKS / CELI1)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KLKS / CELI1 - Česká literatura v proměnách století I, Fakulta filozofická, Univerzita Pardubice (UPa).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Úvod do literární historie; základní vývojové fáze české literatury (obecný přehled).Rané fáze formování našeho písemnictví; staroslověnské památky - literární odkaz Velké Moravy.Koexistence latinské a slovanské tradice na území přemyslovských Čech (10. - 11. století); latinská literatura 12. - 13. století.Předpoklady vzniku českého písemnictví; první česky psané památky - doba kolem roku 1300.Písemnictví v době lucemburské.Literatura v husitském a posthusitském období.Renesanční humanismus; české literární baroko.Literatura přelomu 18. a 19. století - rané fáze obrozenského procesu.Pozice a podoby romantismu v české literatuře 1. poloviny 19. století.Romantismus, biedermeier a počátky realismu - období od 30. do 50. let 19. století.Generace kolem almanachu Máj (od konce 50. let do 70. let 19. století).Období Ruchu, Lumíru, Květů? napětí tzv. kosmopolitní a národní orientace (70. - 90. léta 19. století).Realismus a naturalismus v české literatuře konce 19. století (zvl. proměny uměleckého obrazu venkova a vesnice; podoby historické beletrie).Konec 19. století; moderna.

Získané způsobilosti

Absolvent předmětu bude seznámen se základními teoretickými a metodologickými problémy oboru literární historie. Dále získá přehled o nejdůležitějších vývojových etapách slovesné kultury na našem území - od jejích počátečních projevů až po písemnictví 19. století. Takto získaná způsobilost by měla podporovat schopnost kritické recepce děl české literatury daných období a samostatného uvažování o komplexních sociokulturních souvislostech.

Literatura

LEHÁR, J., STICH, A., JANÁČKOVÁ, J., HOLÝ, J. Česká literatura od počátků k dnešku (dopl. vyd. 2002, 2004). Praha, 1998. Dějiny české literatury I - IV. Sv. I: red. J. Hrabák, Praha 1959; sv. II: red. F. Vodička, Praha 1960; sv. III: red. M. Pohorský, Praha 1961; sv. IV: red. Z. Pešat a E. Strohsová. Praha, 1965. VODIČKA, F. Literární historie, její problémy a úkoly. In: F. V.: Struktura vývoje. (Nové vyd. 1998). Praha, 1969. MACHALA, L., PETRŮ, E. a kol. Panorama české literatury (Literární dějiny od počátků do současnosti). Olomouc, 1994. NOVÁK, A., NOVÁK, J. V. Přehledné dějiny literatury české. (reprint čtvrtého vyd. Olomouc 1936 - 1939). Brno, 1995. ČERNÝ, V. Úvod do literární historie. Praha, 1993. NUNNING, A. (ed.). Lexikon teorie literatury a kultury. Brno, 2006. HODROVÁ, D. a kol. Na okraji chaosu (Poetika literárního díla 20. století). Praha, 2001.

Požadavky

Aktivní účast v seminářích, nejvýše 3 absence za semestr.Průběžná četba zadávaných textů.Přednesený a písemně zpracovaný referát na zvolené téma.Vypracování zápočtového testu (v závěru zimního semestru).Pozn.: Absolvování kurzu CELI 1 je podmínkou pro vstup do kurzu CELI 2 (viz materiály ke kurzu CELI 2).

Garant

PhDr. Ivo Říha, Ph.D.

Vyučující

PhDr. Ivo Říha, Ph.D.