Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Dějiny umění I (UHV / DUM1)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UHV / DUM1 - Dějiny umění I, Fakulta filozofická, Univerzita Pardubice (UPa).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přehled výtvarných druhů a jejich základní charakteristika, výtvarné techniky.Pravěké umění.Egyptské umění a umění jihoamerických civilizací (předkolumbovská Amerika, Mexiko, Peru).Předhelénské umění.Řecké a římské umění - architektura (sloupové řády), sochařství a malířství.Raně křesťanské a byzantské umění.Předrománské a karolinské umění.Románské umění v jižní a západní Evropě - architektura, sochařství, malířství, uměl. řemeslo.Románské umění v Čechách a na Moravě - architektura, sochařství, nástěnná a knižní malba.Gotika - časové vymezení, stylová charakteristika, středověké umění a estetika.Gotické umění v jižní a západní Evropě - architektura, sochařství, malířství, uměl. řemeslo.Gotické umění v Čechách a na Moravě - architektura, sochařství, malířství, uměl. řemeslo.Umění a kultura v době vlády císaře Karla IV.

Získané způsobilosti

Student získá základní orientaci v problematice dějin výtvarného umění, osvojí si chronologickou osnovu a stylové atributy jednotlivých slohových období.

Literatura

BLAŽÍČEK, O. J.; KROPÁČEK, J. Slovník pojmů z dějin umění. Názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění. Praha, 1991. HEROUT, J. Staletí kolem nás. Přehled stavebních slohů. Praha, 2001. BALEKA, J. Výtvarné umění: výkladový slovník (malířství, sochařství, grafika). Praha: Academia, 1997. PAUSANIAS. Cesta po Řecku I - II. Praha, 1973. RAEBURN, M. a kol. Dějiny architektury. Praha: Odeon, 1993. Kol. autorů. Dějiny českého výtvarného umění I / 1-2. Od počátku do konce středověku. Praha, 1984. PETRÁŇ, J. Dějiny hmotné kultury I - II. Praha, 1985. VITRUVIUS. Deset knih o architektuře. Praha: Svoboda, 1979. KOCH, W. Evropská architektura. Praha: Ikar, 1998. TOMAN, R. (ed.). Gotika: architektura - plastika - malířství. Praha: Slovart, 2000. CENNINNI, C. Kniha o umění středověku. Praha: V. Žikeš, 1946. SPUNAR, P. Kultura českého středověku. Praha, 1987. SEKUNDUS, G. P. O umění a umělcích. Praha, 1941. GOMBRICH, E. H. Příběh umění. Praha, 1992. TOMAN, R. (ed.). Románské umění: architektura - plastika - malířství. Praha: Slovart, 2006. MERHAUTOVÁ, A.; TŘEŠTÍK, D. Románské umění v Čechách. Praha: Odeon, 1983. LURKER, M. Slovník biblických obrazů a symbolů. Praha: Vyšehrad, 1999. HALL, J. Slovník námětů a symbolů ve výtvarném umění. Praha: Mladá Fronta, 1991.

Požadavky

Zápočet je udělen na základě absolvování závěrečného ústního pohovoru, při kterém student prokáže znalost probírané látky a četbu doporučené literatury (nejméně 5 knih /mimo přehledová kompendia a slocníkové práce/, příp. časopiseckých statí).

Garant

doc. PhDr. Vladimír Hrubýdoc. Mgr. Pavel Panoch, Ph.D.

Vyučující

doc. PhDr. Vladimír Hrubýdoc. Mgr. Pavel Panoch, Ph.D.