Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Ateliéry II (ARMS / AT2M)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ARMS / AT2M - Ateliéry II, Fakulta restaurování, Univerzita Pardubice (UPa).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. - 7. blokStudentům jsou v ateliérové výuce zadávány úkoly, které navazují na specializaci získanou v bakalářském stupni studia.Ve studijním plánu je kladen důraz na specifický a zásadní vliv podložky na malbu či další povrchové úpravy i jejich pevné spojení s architekturou. Velký důraz je kladen na zohlednění důsledků, které toto trvalé propojení přináší, především díky interakci podložky a malby či povrchové úpravy.Předmět je zaměřen na přípravu studentů zvládnout jednotlivé aspekty restaurování spojené s restaurováním uměleckých a uměleckořemeslných děl z anorganických porézních materiálů a jejich povrchových úprav. V rámci zadaných úkolů studenti provádějí testování uvažovaných technik a technologií na vzorových plochách. Tyto zkoušky jim umožní ověření navrhovaných postupů a seznámí se díky nim s celou škálou možných restaurátorských postupů (čištění, strukturální a hloubková konsolidace, konsolidace povrchových vrstev, odsolování, tmelení a doplňování, barevná retuš). Na základě vyhodnocení těchto zkoušek, které probíhá ve spolupráci s pedagogem, potažmo pedagogy spolupracujících kateder, zvolí nejvhodnější postup, který následně aplikují. V rámci předmětu je řešen i následný režim památky a principy preventivní konzervace.

Získané způsobilosti

Student dokáže připravit, realizovat a zdokumentovat restaurování barevných povrchů děl spojených s architekturou.

Literatura

Viňas S. M. Contemporary Theory of Conservation. Oxford, 2005. Mora, L. - Mora, P. - Philipot, P. Conservation of wall paintings. London, 1984. Zelinger J. a kol. Chemie v práci konzervátora a restaurátora. Academia Praha, 1987. Vaněček I. Nástěnné malby. Praha, 2000. Šimůnková E., Bayerová T. Pigmenty. STOP Praha, 1999. Kopecká I., Nejedlý V. Průzkum hist. materiálů, analytické metody pro rest. a pam. péči. Grada Pub., 2005. Knoepfli A., ed. Reclams Handbuch der Künstlerischen Techniken. Stuttgart, 1990. Price C., Doehne E. Stone conservation. The Getty Conservation Institute, Los Angeles, 2010. Amoroso, Giovanni; Fassina, Vasco. Stone decay and Conservation Atmospheric Pollution, Cleaning, Consolidation and Protection. Amsterdam, 1983. Slánský, B. Technika malby. Praha, 2003. BRANDI, C. Teorie restaurování. Kutná Hora: Tichá Byzanc, 2000. Kubička R., Zelinger J. Výkladový slovník malířství, grafiky a restaurátorství. Grada, 2004. ISBN 0-247-9046-7.

Požadavky

Účast na předmětu je povinná. Pro úspěšné splnění předmětu musí mít student minimálně 80% docházku. Nedílnou součástí předmětu je zpracování restaurátorské dokumentace. Rozhodujícím aspektem klasifikace je studentova obhajoba práce realizované v ateliéru nebo in situ a příslušné restaurátorské dokumentace.

Garant

Mgr. art. Jan Vojtěchovský

Vyučující

Mgr. art. Jan Vojtěchovský