Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Knihařská dílna II (ARPKVD / KHD2)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ARPKVD / KHD2 - Knihařská dílna II, Fakulta restaurování, Univerzita Pardubice (UPa).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. blok - Úvod do technologie výroby a charakteristických funkčních prvků karolínské a románské vazby2. blok - Příprava bloku (příprava složek - tónování a osekávání, zhotovení předsádek)3. blok - Šití bloku historickým způsobem4. blok - Úvod do práce se dřevem, příprava dřevěných desek a jejich nasazení na blok5. blok - Obšívání kapitálového vazu a zhotovení "uší"6. blok - Úvod do práce s usní, příprava a aplikace usňového pokryvu7. blok - Úvod do práce s kovem, zhotovení mosazného kování a jeho aplikace na vazbu

Získané způsobilosti

Student se orientuje a dokáže v praxi využít poznatky a dovednosti z oblasti knihařského řemesla a jeho dějin, potřebné při restaurování knih.

Literatura

Ďurovič M. a kol. Restaurování a konzervování archiválií a knih. Paseka, 2002. Szirmai, J. A. The Archeology of medieval Bookbindings. Asgate Aldershot, 1990. Bohatcová M. Česká kniha v proměnách staletí. Praha, 1990. Voit P. Encyklopedie knihy. Knihtisk a příbuzné obory v 15.-19.století. Praha, 2006. Tobolka Z. Kniha. Praha, 1949. Kopáč L. Knížka o knihách. Praha, 1939. Sborníky z odborných seminářů k problematice umělecké knižní vazby. Redakce J.H. Kocman. Sv. II-Památník národního písemnictví. Praha, 1985. Sborníky z odborných seminářů k problematice umělecké knižní vazby. Redakce J.H.Kocman. Sv.I-Dům umění. Brno, 1982. Kneidl, P. Z historie evropské knihy. Po stopách knih, knihtisku a knihoven. Praha, 1989.

Požadavky

Zkouška probíhá ústní formou. Hodnocení produktů pracovní činnosti studenta v ateliéru.

Garant

Mgr. Radomír Slovik