Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Historické techniky, technol. a mat. III (ARUDP / HTM3)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ARUDP / HTM3 - Historické techniky, technol. a mat. III, Fakulta restaurování, Univerzita Pardubice (UPa).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. blok - kombinované techniky malby2. blok - kombinované techniky podkladů3. blok - kombinace kresby a malby4. blok - kombinace tisku a malby5. blok - kombinace kovu a malby na papíře6. blok - příprava kombinované techniky7. blok - příprava kombinované technikyCílem předmětu je získání znalostí o charakteristických materiálech, technikách a technologiích v různých slohových obdobích, a to jak z hlediska jejich složení, vlastností a způsobu použití, tak i s ohledem na jejich přirozené stárnutí.Student dokáže zhodnotit a stanovit všechny v minulosti používané techniky, technologie a materiály včetně porovnání s novodobými a nadále používanými. Rámcově jsou studenti seznámeni s kvalitami, nedostatky či nevýhodami již ověřených historických technik, materiálů i technologií.V rámci 3. části jsou probírané kombinované techniky a pomocné techniky (papírové podložky kašírované na textilní podložky - olejomalby, tempery, kvaše, kolorované tisky na papíře nebo papírových kartonech adjustované na dalších pomocných podložkách, novodobá pomocná adheziva), novodobé techniky - disperzní pojidla (na papírové podložce, na textilní podložce, pigmenty, pojidla, ochranné fixativy nebo laky), techniky zlacení (příprava podkladů, základní způsoby zlacení, povrchová úprava (lazury), techniky malby na plátkovém kovu).

Získané způsobilosti

Student dokáže zhodnotit a stanovit všechny v minulosti používané techniky, technologie a materiály včetně porovnání s novodobými a nadále používanými. Rámcově jsou studenti seznámeni s kvalitami, nedostatky či nevýhodami již ověřených historických technik, materiálů i technologií.

Literatura

Hégr, M. Malba, materiály a techniky. Orbis, 1953. Losos, L. Pozlacování a polychromie. Grada Praha, 2005. Hřebíčková, B., A. Recepty starých mistrů aneb malířské postupy středověku. 2006. Strub, R. V. Štaflový obraz středověku, Reclamshandbuch. Stuttgart, 1984. Kiplik, D., I. Technika malby. Orbis, 1951. Slánský, B. Technika malby. Praha, 2003. Cennini, Cennino. Kniha o umění středověku. Praha, 1946. Šimůnková, E., Bayerová, T. Pigmenty. praha, 1999. Šimůnková, E., Karhan, J. Pigmenty, barviva a metody jejich identifikace. 1993. Ďurovič, M. a kol. Restaurování a konzervování archiválií a knih. Praha, Paseka, 2002. Kubička, R., Zelinger, J. Výkladový slovník malířství, grafika, restaurování. Praha, 2004.

Požadavky

Zkouška formou písemného testu a ústní zkoušky.

Garant

ak. mal. Josef Čoban