Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Didaktika chemicko-technolog předm. 1 (USP / U2DT1)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu USP / U2DT1 - Didaktika chemicko-technolog předm. 1, Fakulta humanitních studií, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

- Didaktika chemie a její místo v soustavě přírodních věd. Struktura a historický vývoj didaktiky chemie.- Cíle výuky chemie a jejich didaktický význam. Obsah vzdělávání a zásady výběru učiva (didaktická transformace) ve výuce chemie.- Konkretizace učiva chemie v pedagogických dokumentech - Rámcový vzdělávací program, standardy, koncepce současné školy.- Rozdíly v pojetí výuky na základní a na střední škole. Pojetí výuky obecné, anorganické, organické chemie a biochemie na ZŠ a SOŠ a SOU.- Organizační formy výuky chemie. Vyučovací hodina základního typu (fáze a jejich časové rozvržení), laboratorní cvičení, exkurze; volitelné a nepovinné formy výuky.- Výukové metody ve výuce chemie. Kritéria klasifikace metod, teoretické a empirické metody poznání a jejich uplatnění ve výuce chemii. Slovní, názorné a praktické metody výuky chemii.- Alternativní formy vyučování chemii. Projektové a problémové metody výuky chemie. Programované vyučování a jeho význam v elektronickém vzdělávání.- Motivace ve výuce chemie. Homogenní a heterogenní motivace ve výuce přírodovědných předmětů.- Experimentální činnosti ve výuce chemie. Odlišnost experimentu ve vědě a výuce. Demonstrační a žákovské experimenty.- Didaktické a technické prostředky ve výuce chemie. Vztah technických a didaktických prostředků (přednosti a nedostatky). Zařízení k výuce chemie.

Získané způsobilosti

Student má znalosti o cílech výuky chemie a jejich didaktického významu, obsahu vzdělávání a zásad výběru učiva chemie. Orientuje se v rozdílech pojetí výuky na základní a na střední škole - pojetí výuky obecné, anorganické, organické chemie a biochemie na ZŠ a SOŠ a SOU. Student ovládá Organizační formy výuky chemie, alternativní formy vyučování chemii a základní výukové metody ve výuce chemie.

Literatura

BÍLEK, M. Didaktika chemie : výzkum a vysokoškolská výuka. Hradec Králové: M&V, 2003. ISBN 80-903024-5-9.Dušek, Bohuslav. Kapitoly z didaktiky chemie. Vyd. 1. Praha : Vysoká škola chemicko-technologická, 2000. ISBN 80-7080-409-2.Čipera, Jan. Rozpravy o didaktice chemie I. 1. vyd. Praha : Karolinum, 2000. ISBN 80-246-0134-6.Čipera, Jan. Rozpravy o didaktice chemie II. 1. vyd. Praha : Karolinum, 2001. ISBN 80-246-0309-8.Hlavatý, Josef. Didaktická technika pro učitele. Vyd. 1. Praha : Vysoká škola chemicko-technologická, 2002. ISBN 80-7080-479-3.Schätz, Miroslav. Historie výuky chemie : osobnosti a události. Vyd. 1. Praha : Vysoká škola chemicko-technologická, 2002. ISBN 80-7080-442-4.BÍLEK, M. ICT ve výuce chemie. Hradec Králové: Gaudeamus, 2005. ISBN 80-7041-631-9.HOLADA, K. Pedagogika chemie. Praha: Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, 2000. Zajíček, Jiří. Použití chemických látek ve škole : podle nové legislativy nejen pro vyučující chemie na základních školách a v nižších ročnících víceletých gymnázií. Vyd. 1. Praha : Fortuna, 2001. ISBN 80-7168-777-4.Bílek, Martin. Psychogenetické aspekty didaktiky chemie. Vyd. 1. Hradec Králové : Gaudeamus, 2001. ISBN 80-7041-292-5.Bílek, Martin. Výuka chemie s počítačem : chemický didaktický software, testy a testování s počítačovou podporou, počítač a školní chemický experiment. Vyd. 1. Hradec Králové : Gaudeamus, 1997. ISBN 80-7041-769-2.

Požadavky

Způsob zakončení předmětu - klasifikovaný zápočetDocházka: povinná na první konzultaci, jinak nepovinná.Klasifikovaný zápočet: zpracování dílčích úkolů, které student při obhajobě zápočtu předkládá v podobě portfolia. Studentovo portfolio je tvořeno především souborem konkrétních motivačních strategií pro získání potřebných vědomostí, ale i zvládnutí základních dovedností k úspěšné aktivizaci žáků, koncepčními přípravami na vyučovací hodiny různých typů tříd a výukových segmentů.

Garant

prof. PhDr. Miroslav Chráska, CSc.Mgr. Hana Navrátilová

Vyučující

Mgr. Monika Ondrášová, Ph.D.