Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Základy filozofie (UZV / Z1ZIF)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu UZV / Z1ZIF - Základy filozofie, Fakulta humanitních studií, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

- Pojem filozofie: filozofie jako specifický druh poznávání skutečnosti a jako vědní disciplína, její význam pro člověka a pro současné pojímání metaparadigmatu zdravotně sociální práce- Čínská a indická filozofie a její vztah k člověku.- Řecká filozofie a její chápání blaženosti člověka.- Středověká filozofie (Descartes, Spinoza).- Existencialismus, hermeneutika, fenomenologie. Filozofie holismu.- Názory člověka na život. Smysl lidského utrpení, zdraví a nemoc, smrt.- Vývoj životního stylu, kvalita života.- Lidská svoboda a odpovědnost.- Filozofie pomáhajících profesí (Masaryk, Patočka, Kohák).- Filozofie autenticity a filozofie důstojnosti člověka.- Filosofie chudoby.

Získané způsobilosti

Student/ka:- se orientuje v evropském i v současném světovém filozofickém myšlení;- chápe filozofická východiska zdravotní a sociální práce;- je schopný je realizovat v chápání dobra a zla;- dokáže posoudit klienta s ohledem na zájmy ostatních zúčastněných a uvědomuje si, že jejich souhra není přímočarou záležitostí;- ví, že součástí zdravotně sociální práce je "advokacie" potřebných; - ví, že je nutné akcentovat požadavek etické správnosti a citlivosti hledaného řešení.

Literatura

FAY, B. Současná filozofie sociálních věd. Multikulturní přístup. Praha: Slon, 2002. ISBN 80-86429-10-5 .ANZENBACHER, A. Úvod do filozofie. Praha: Portál, 2010. ISBN 978-80-7367-727-5.NEČASOVÁ, M. Úvod do filozofie a etiky v sociální práci. Brno: Masarykova univerzita, 2001. ISBN 80-210-2673-1.Michálek, Jiří. Co je filosofie?. 2. opr. a dopl. vyd. Praha : Oikúmené, 1995. ISBN 8085241196.TAYLOR, CH. Etika autenticity. Praha: Filozofický ústav AV ČR, 2001. RICOEUR, P. Filosofie vůle I. Fenomenologie svobody. Praha: Oikoymenh, 2001. ŠIMEK, J., ŠPALEK, V. Filozofické základy lékařské etiky. Praha: Grada, 2003. BLECHA, I. Filozofie - základní problémy. Olomouc: FIN , 1996. ISBN 80-7182-032-6.Sokol, Jan. Malá filosofie člověka ; a Slovník filosofických pojmů. 5., rozš. vyd., (Ve Vyšehradu 3.). Praha : Vyšehrad, 2007. ISBN 978-80-7021-884-6.STÖRING, H. J. Malé dějiny filozofie. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2000. ISBN 80-7192-500-2 .UBALDO, N. Obrazové dějiny filozofie. Praha: Euromedia Group, 2006. STEVEN, ED. Philosophy of nursing: an introduction. New York: Palgrave, 2001. ISBN 978-0-333-74991-3.HALÍK, T. Prolínání světů. Ze života světových náboženství. Praha: Lidové noviny, 2006. ISBN 80-7106-834-9.GUIGNON, CH. B. The Cambridge companion to Heidegger. Cambridge: Cambridge University Press, 1993. ODEHNAL, I. Úvod do filozofie člověka. Brno: CERM, 2002.

Požadavky

Způsob zakončení předmětu - klasifikovaný zápočetDocházka: Doporučená účast na přednáškách. Účast na seminářích (min. 80%).Zápočet: Studium níže uvedené studijní literatury. Písemná práce v rozsahu 5 stran (jejím obsahem je filozofická reflexe vybraného tématu) z níže uvedených okruhů. Formální úprava jako u vědeckých článků. Počet zdrojů: minimálně 5 článků internetových zdrojů. Prezentace práce a její obhajoba.- Pojem filozofie: filozofie jako specifický druh poznávání skutečnosti, způsoby filozofického zkoumání skutečnosti; - Čínská a indická filozofie a její vztah ke zdraví člověka;- Řecká filozofie, helénistická filozofie a její vztah ke zdraví člověka;- Středověká filozofie (Descartes, Spinoza);- Existencialismus, hermeneutika, fenomenologie; Filozofie holismu.- Názory člověka na život, zdraví a nemoc, smrt;- Smysl lidského utrpení, kvalita života;- Lidská svoboda a odpovědnost; - Filozofie pomáhajících profesí (Masaryk, Patočka, Schweitzer, Kohák);- Filozofie autenticity a filozofie důstojnosti člověka;- Význam kultury v sociální práci.

Garant

doc. PhDr. Jana Kutnohorská, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Jana Kutnohorská, CSc.