Předmět Technologie fotografie 1 (KARF / TERF1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KARF / TERF1 - Technologie fotografie 1, Fakulta multimediálních komunikací, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Předmět se zaměřuje na současné poznatky zpracování fotochemického procesu. Světlo, jeho zdroje, základy fotometrie a fotometrické jednotky. Zákonitosti vyzařování a pohlcování světla, teplota chromatičnosti, fotochemické zákony. Latentní fotografický obraz, podmínky vzniku na iontových sloučeninách a absorpce světla v iontových krystalech. Podstata a vlastnosti latentního obrazu. Chemismus fotografického volání, vlastnosti základních složek vývojek. Kinetika a mechanismus fotografického volání. Typy vývojek, jejich složení a použití. Chemismus ustalování, chemické reakce při ustalování. Fyzikálně chemické vlastnosti přerušovací lázně, vypírání a sušení fotografických materiálů. Fotografická laboratoř, požadavky na vybavení a práci. Postup zpracování fotografických materiálů. Specifiky zpracování barevného negativního materiálu a černobílého a barevného inverzního materiálu. Typy fotografických materiálů na trhu a způsob jejich použití v praxi. Praktická exponometrie, měření dopadajícího a odraženého světla, zonální systém měření expozice.
Získané způsobilosti
Student má znalosti o základních fyzikálních a chemických procesech při zpracování fotografického obrazu a je schopný aplikovat tyto teoretické znalosti při práci s analogovou fotografií.
Literatura
Velkoborský, P., Vermouzek, P. Exponometrie v analogové a digitální fotografii. Brno, Computer Press a.s., 2006. ISBN 80-251-1198-9.Urban, Miroslav. Filmová laboratoř. 2., rozš. vyd. Praha : Akademie múzických umění, Filmová a TV fakulta, 2001. ISBN 80-85883-78-3.Technické základy fotografie. 1. vyd. Praha : Komora fotografických živností, 2002. ISBN 8002014928.Šmok, J., Pecák, J. Barevná fotografie. Praha: SNTL, 1978. Hoffmann, Z., Krejčí, A., Šofr, J. Bodová exponometrie. Praha: FAMU, 1992. Macek, J., Paspa, K. Fotografický receptář. Prah: SNTL, 1958. Tušl, J. Fotografie - fotochemie a technologie, 1.část. Praha: SPN, 1989. Kulhánek, J. Fotografie v praxi. Praha: Orbis, 1960. Photo Life. Student Filmmaker´s Book. New York: Kodak Publication, 2002. ISBN 0-87985-800-1.Hedgecoe, J. Velká kniha fotografie. Praha: Svojtka a Vašut, 1996. ISBN 80-7180-056-2.Velkoborský, P. Zonální systém. Opava: Slezská univerzita, 1996. ISBN 80-85879-40-9.
Požadavky
Způsob zakončení předmětu - zkouška80% účast na seminářích.Zkouška je písemná a ústní a má prokázat základní orientaci posluchače ve fyzikálních a chemických dějích při zpracování fotografických materiálů a praktické použití teoretických znalostí na konkrétních příkladech. Pro získání hodnocení "E" je třeba bezchybně odpovědět na 66% otázek testu.Předmět je zakončen zkouškou.
Garant
RNDr. Petr Novotný
Vyučující
RNDr. Petr Novotný