Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Technologie fotografie 1 (KARF / TERF1)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KARF / TERF1 - Technologie fotografie 1, Fakulta multimediálních komunikací, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Předmět se zaměřuje na současné poznatky zpracování fotochemického procesu. Světlo, jeho zdroje, základy fotometrie a fotometrické jednotky. Zákonitosti vyzařování a pohlcování světla, teplota chromatičnosti, fotochemické zákony. Latentní fotografický obraz, podmínky vzniku na iontových sloučeninách a absorpce světla v iontových krystalech. Podstata a vlastnosti latentního obrazu. Chemismus fotografického volání, vlastnosti základních složek vývojek. Kinetika a mechanismus fotografického volání. Typy vývojek, jejich složení a použití. Chemismus ustalování, chemické reakce při ustalování. Fyzikálně chemické vlastnosti přerušovací lázně, vypírání a sušení fotografických materiálů. Fotografická laboratoř, požadavky na vybavení a práci. Postup zpracování fotografických materiálů. Specifiky zpracování barevného negativního materiálu a černobílého a barevného inverzního materiálu. Typy fotografických materiálů na trhu a způsob jejich použití v praxi. Praktická exponometrie, měření dopadajícího a odraženého světla, zonální systém měření expozice.

Získané způsobilosti

Student má znalosti o základních fyzikálních a chemických procesech při zpracování fotografického obrazu a je schopný aplikovat tyto teoretické znalosti při práci s analogovou fotografií.

Literatura

Velkoborský, P., Vermouzek, P. Exponometrie v analogové a digitální fotografii. Brno, Computer Press a.s., 2006. ISBN 80-251-1198-9.Urban, Miroslav. Filmová laboratoř. 2., rozš. vyd. Praha : Akademie múzických umění, Filmová a TV fakulta, 2001. ISBN 80-85883-78-3.Technické základy fotografie. 1. vyd. Praha : Komora fotografických živností, 2002. ISBN 8002014928.Šmok, J., Pecák, J. Barevná fotografie. Praha: SNTL, 1978. Hoffmann, Z., Krejčí, A., Šofr, J. Bodová exponometrie. Praha: FAMU, 1992. Macek, J., Paspa, K. Fotografický receptář. Prah: SNTL, 1958. Tušl, J. Fotografie - fotochemie a technologie, 1.část. Praha: SPN, 1989. Kulhánek, J. Fotografie v praxi. Praha: Orbis, 1960. Photo Life. Student Filmmaker´s Book. New York: Kodak Publication, 2002. ISBN 0-87985-800-1.Hedgecoe, J. Velká kniha fotografie. Praha: Svojtka a Vašut, 1996. ISBN 80-7180-056-2.Velkoborský, P. Zonální systém. Opava: Slezská univerzita, 1996. ISBN 80-85879-40-9.

Požadavky

Způsob zakončení předmětu - zkouška80% účast na seminářích.Zkouška je písemná a ústní a má prokázat základní orientaci posluchače ve fyzikálních a chemických dějích při zpracování fotografických materiálů a praktické použití teoretických znalostí na konkrétních příkladech. Pro získání hodnocení "E" je třeba bezchybně odpovědět na 66% otázek testu.Předmět je zakončen zkouškou.

Garant

RNDr. Petr Novotný

Vyučující

RNDr. Petr Novotný